Nowy numer 17/2024 Archiwum

Czekamy na Benedykta

Podjęto pierwsze przygotowania do przyjęcia Benedykta XVI w ojczyźnie jego poprzednika na Piotrowym tronie – Jana Pawła Wielkiego.

W tym roku papież Benedykt XVI odwiedzi Polskę. Tyle wiadomo na pewno. Polska Agencja Prasowa dowiedziała się nieoficjalnie, że Ojciec Święty przyjedzie 25 maja do Warszawy. W Polsce spędzi cztery dni. Do Rzymu wróci 28 maja, prawdopodobnie z Krakowa. To termin bardzo prawdopodobny, ale nie jest pewny. Ustali go i oficjalnie ogłosi Stolica Apostolska – wyjaśniają przedstawiciele kościelnego zespołu przygotowującego wizytę.

Śladami poprzednika
Strona polska opracowała już listę miejsc, które w czasie pobytu w Polsce mógłby odwiedzić Benedykt XVI. Znalazły się na niej: Warszawa, Częstochowa, Kraków, Wadowice i Oświęcim. 2 i 3 stycznia wizytowali je członkowie zespołów odpowiedzialnych za przygotowanie papieskiej podróży po Polsce ze strony kościelnej i rządowej. W Krakowie odwiedzili Wawel, Błonia i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W rodzinnym mieście Papieża Polaka byli w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny i w domu rodzinnym Jana Pawła II. Na trasie kościelno-rządowej delegacji znalazło się także Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Przewodniczący zespołowi kościelnemu bp Piotr Libera podkreśla, że Benedykt XVI przyjeżdża do Polski przede wszystkim po to, aby oddać hołd ziemi i narodowi, z którego wywodził się Jan Paweł II. Dlatego też na trasie pielgrzymki zaproponowano głównie te miejsca, z którymi szczególnie związany był Papież Polak.

Nie można jednak powiedzieć, że wszystkie wizytowane przez polskich organizatorów miejsca Benedykt XVI odwiedzi podczas swej pierwszej wizyty w Polsce. To są tylko propozycje i należy je traktować jako prawdopodobne cele papieskiej pielgrzymki – podkreślają przedstawiciele Kościoła. Ostatecznie Ojciec Święty sam zdecyduje, które z zaproponowanych miejsc zechce odwiedzić. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że strona polska przygotowała propozycję programu pierwszej wizyty Benedykta XVI w Polsce.

Kolej na Watykan
Kiedy zamykamy ten numer „Gościa”, do Warszawy przybywa delegacja Stolicy Apostolskiej zajmująca się przygotowywaniem papieskich pielgrzymek zagranicznych. Przewodniczy jej Alberto Gasbarri, człowiek świecki, który doświadczenie w organizowaniu zagranicznych podróży Ojca Świętego zdobywał u boku obecnego kardynała o. Roberto Tucciego i ks. prałata Renato Boccardo.

Watykańska delegacja spotka się z rządowo-kościelnym zespołem, odpowiedzialnym ze strony polskiej za organizację wizyty Benedykta XVI. Delegaci Stolicy Apostolskiej w towarzystwie polskich organizatorów pojadą też do miejsc, które mogą się znaleźć na trasie papieskiej pielgrzymki. Wnioski z tej wizyty zostaną przedstawione Ojcu Świętemu i jego otoczeniu. Na ich podstawie w Watykanie zostanie opracowany program podróży apostolskiej Benedykta XVI do ojczyzny Jana Pawła II.

Przygotowania ruszyły
Pierwsze przygotowania do wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce rozpoczęły się w połowie grudnia ubiegłego roku. Najpierw specjalny zespół, który zajmie się organizacją papieskiej pielgrzymki, powołała Konferencja Episkopatu Polski. Na jego czele stanął sekretarz generalny Episkopatu bp Piotr Libera. Nieco później powstał także zespół rządowy pod kierownictwem wicepremiera Ludwika Dorna. Składa się z przedstawicieli Kancelarii Premiera oraz resortów: transportu, zdrowia, finansów i spraw zagranicznych. Powołano też lokalne zespoły kościelne ds. papieskiej pielgrzymki w archidiecezjach krakowskiej i warszawskiej. Przygotowaniami w archidiecezji warszawskiej pokieruje bp Piotr Jarecki, a w archidiecezji krakowskiej bp Józef Guzdek. Zespoły te spotykają się, by ustalić zadania państwowych i kościelnych służb, które będą przygotowywać papieską wizytę, oraz omówić kwestie związane z logistyką. Trzeba także dokładnie określić potrzeby zaangażowanych w organizację i przebieg tego wydarzenia resortów rządowych i służb.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy