Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Polscy biskupi wezmą udział w pogrzebie Benedykta XVI

Kilkunastu polskich biskupów będzie uczestniczyło w czwartkowych uroczystościach pogrzebowych papieża seniora Benedykta XVI. Do Watykanu udają się m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak oraz dwóch kardynałów z Polski: kard. Stanisław Dziwisz i kard. Kazimierz Nycz.

Ponadto w pogrzebie Benedykta XVI wezmą udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając. Do Watykanu pojadą też metropolita gdański abp Tadeusz Wojda i biskup pomocniczy Piotr Przyborek, koadiutor archidiecezji katowickiej abp Adrian Galbas oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, ordynariusz diecezji zielonogórsko gorzowskiej bp Tadeusz Lityński, biskup opolski Andrzej Czaja, biskup siedlecki Kazimierz Gurda i tarnowski biskup pomocniczy Artur Ważny.

W komunikacie wydanym po śmierci Benedykta XVI abp Stanisław Gądecki zwrócił się do polskich księży, aby po pogrzebie papieża seniora, 5 stycznia, odprawili Mszę św. żałobną w jego intencji we wszystkich kościołach parafialnych w Polsce.

Przewodniczący KEP poinformował, że 7 stycznia o 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce, z udziałem polskiego episkopatu, duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich.

Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI odbędzie się 5 stycznia o 9.30 na Placu św. Piotra. Liturgii będzie przewodniczył papież Franciszek.

Papież senior zmarł 31 grudnia o godz. 9.34 w klasztoru Mater Ecclesiae. Miejsce to 95-letni papież senior wybrał na swoją siedzibę po zrzeczeniu się posługi Piotrowej w 2013 roku.

Czytaj także:

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy