Nowy numer 47/2020 Archiwum

Fajna impreza, ale w piątek

Koleżanka obchodzi 18. urodziny i organizuje imprezę w piątkowy wieczór. No i studniówka! Też będzie w piątek. Podobno nie dało się inaczej. Co robić. Iść czy nie iść? – zastanawia się maturzystka Ania.

Maturzyści z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Gliwicach mają jeszcze gorzej. Gdy rezerwowali salę na studniówkę, nie wiedzieli, że w tym roku karnawał będzie taki krótki. Ich studniówka wypada trzy dni po Środzie Popielcowej!

Obowiązujące od ponad roku w Polsce nowe sformułowanie przykazań kościelnych niespodziewanie skomplikowało sprawę. Czwarte przykazanie brzmi obecnie: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Co to są okresy pokuty? Odpowiedź znajduje się w Kodeksie Prawa Kanonicznego: „W Kościele powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu” (kan. 1250).

Już w chwili wprowadzenia nowego brzmienia przykazań kościelnych część księży i katechetów wskazywała, że czwarte przykazanie będzie wprowadzać komplikacje w życie nie tylko młodych ludzi. Nikt jednak nie podniósł kwestii publicznie.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama