Nowy numer 24/2018 Archiwum

Jest nadzieja na dialog

Ekumenizm. Z kilkudniową wizytą przebywał w Watykanie anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams.

Odwiedził Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan, gdzie uczestniczył w dorocznych nieformalnych rozmowach dotyczących dialogu katolicko-anglikańskiego. Gościł też w Instytucie Orientalnym oraz wziął udział w modlitwie ekumenicznej zorganizowanej przez Wspólnotę św. Idziego w bazylice św. Bartłomieja na Wyspie.

Na zakończenie pobytu w Watykanie abp Williams złożył wizytę Benedyktowi XVI. Papież i arcybiskup Canterbury podpisali wspólną deklarację. Przypominają w niej, że owocem rozpoczętego przed 40 laty dialogu katolicko-anglikańskiego jest wiele wspólnych dokumentów, w których starano się przedstawić dziedzictwo wiary łączące oba Kościoły.

Dziękując Bogu za dotychczasowe osiągnięcia dialogu, przyznają, że niedawny rozwój sytuacji we Wspólnocie Anglikańskiej zagraża podziałem samym anglikanom i stanowi poważną przeszkodę w relacjach ekumenicznych. Chodzi tu o takie problemy, jak udzielanie święceń kobietom czy sakra biskupia dla homoseksualisty.

Po spotkaniu w bibliotece papieskiej Benedykt XVI i arcybiskup Canterbury Rowan Williams uczestniczyli we wspólnej modlitwie południowej z brewiarzowej Liturgii Godzin.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama