Nowy numer 38/2023 Archiwum

Szef dyplomacji watykańskiej

Nowym sekretarzem Sekretariatu Stan Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, czyli jej nieoficjalnym ministrem spraw zagranicznych, został abp. Dominique Mamberti (l.54) (na zdjęciu).

Jest on Francuzem, urodzonym w Maroku, a do chwili nominacji był nuncjuszem apostolskim w Sudanie i Erytrei.

Abp Mamberti urodził się 7 marca 1952 r. w rodzinie francuskich urzędników kolonialnych w marokańskim Marakeszu. Po powrocie rodziny do Francji wstąpił do seminarium duchownego i 20 września 1981 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Ma za sobą studia z prawa kanonicznego i cywilnego. 1 marca 1986 r. wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując następnie w przedstawicielstwach papieskich w Algierii, Chile, w Stałej Misji przy ONZ w Nowym Jorku i w Libanie. Później wrócił do Watykanu i pracował w Sekcji ds. Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu. 18 maja 2002 r.

Jan Paweł II mianował go nuncjuszem apostolskim w Chile i delegatem apostolskim, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego. Oprócz ojczystego, francuskiego, nowy szef dyplomacji watykańskiej zna języki: włoski, angielski i hiszpański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast