Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zmiana warty

Castel Gandolfo. 15 września Benedykt XVI wręczył 71-letniemu kard. Tarcisio Bertone nominację na sekretarza stanu. Równocześnie mianował abpa Dominique’a Mambertiego sekretarzem do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z państwami.

Dotychczasowy szef watykańskiej dyplomacji, 71-letni abp Giovanni Lajolo, został przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego i zarazem jego Gubernatoratu. Zastąpił na tych stanowiskach 79-letniego kard. Edmunda Szokę, który ze względu na wiek złożył rezygnację.

Uroczystość przekazania funkcji sekretarza stanu odbyła się w Sali Szwajcarów papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo, gdzie Benedykt XVI przyjął wszystkich pracowników Sekretariatu Stanu. Ojciec Święty złożył podziękowanie pełniącemu ją dotąd kard. Angelo Sodano, który po odejściu ze stanowiska sekretarza stanu pozostaje nadal dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Kard. Bertone wskazał na niezaprzeczalnie duszpasterski charakter objętej dziś przez niego funkcji.

Podkreślił, że pełniąc ją, będzie się starał realizować swą dewizę biskupią: fidem custodire, concordiam servare – „strzec wiarę, zachować zgodę”. Wyraził też nadzieję na dobrą współpracę z całym zespołem Sekretariatu Stanu. Nowy watykański sekretarz stanu poinformował, że wysłał do licznych klasztorów kontemplacyjnych list z prośbą o stałą modlitwę w intencji tej pracy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast