Nowy numer 47/2020 Archiwum

Plagi ludzkości

Przemówienie do dyplomatów. Do katastrofy naturalnej, jaka pod koniec ubiegłego roku nawiedziła kraje południowo-wschodniej Azji, nawiązał Jan Paweł II podczas noworocznego spotkania z członkami korpusu dyplomatycznego, akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej.

Przemówienie do dyplomatów Papież poświęcił najważniejszym problemom polityki międzynarodowej, ocenianym z punktu widzenia Kościoła katolickiego.

Ojciec Święty przypomniał też inne tragedie „które rzuciły cień na rok 2004”: zamachy terrorystyczne w Iraku i innych krajach, zamach w Madrycie, masakra w Biesłanie, mówił również o sytuacji w Darfurze i w rejonie Wielkich Jezior w Afryce.

Mówiąc o zagrożeniach i plagach gnębiących świat współczesny, Papież zwrócił przede wszystkim uwagę na zagrożenie życia, szczególnie w jego pierwszej fazie. Jest to zagrożenie przez aborcję, sztuczne zapłodnienie, wykorzystywanie komórek macierzystych z embrionów i klonowanie.

„Stanowisko Kościoła jest jasne: ludzki embrion jest taki samym podmiotem, jak człowiek mający się narodzić czy już narodzony. Dlatego niedopuszczalne jest wszystko to, co narusza jego integralność i godność” – podkreślił Papież. Mówiąc o niebezpieczeństwach stojących przed współczesnym światem, Papież wymienił głód, wojnę, wreszcie terroryzm. To ostatnie wyzwanie nazwał plagą „która osiągnęła planetarne rozmiary, nieznane poprzednim pokoleniom”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama