Nowy numer 17/2024 Archiwum

Przystosowaliśmy się

Dr Wołodymyr Fesenko opowiada o tym, jak żyje się w ciągłym zagrożeniu rosyjskim ostrzałem i atakami rakietowymi.

Andrzej Grajewski: Rosja atakuje miasta i obiekty infrastruktury krytycznej na Ukrainie. Ta taktyka może przynieść powodzenie?

Wołodymyr Fesenko:
W moim przekonaniu jest to mało prawdopodobne. Oczywiście dla Ukrainy działanie agresora ma straszne skutki: powoduje zniszczenie wielu miast, śmierć cywilów, problemy związane z brakami dostaw energii elektrycznej czy wody pitnej, ale nie niszczy naszego ducha. Niewątpliwie jednak jest to trudne doświadczenie, nie tylko dla państwa, lecz także dla zwykłych ludzi. Znaczna część gospodarki naszego kraju jest zrujnowana. Dlatego Ukraina, aby stawiać dalej opór, musi mieć wsparcie zewnętrzne. Potrzebujemy zarówno dostaw broni, jak i pomocy ekonomicznej. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym partnerom, szczególnie Polsce, która, choć mniejsza i biedniejsza od wielu krajów Zachodu, jest w trójce krajów najbardziej wspierających Ukrainę.

Jak na ataki reagują Ukraińcy?

Przystosowują się do nowych warunków. Także do życia pod obstrzałem, co wiem z relacji moich znajomych w Charkowie, Zaporożu czy Mikołajowie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego