Nowy numer 4/2023 Archiwum

Do Przemyśla przyjeżdża codziennie kilka tysięcy uchodźców

Każdego dnia do Przemyśla przyjeżdża kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy - powiedział w czwartek przedstawiciel samorządu tego miasta Jacek Paniw.

Swoją opinie przekazał w trakcie szczytu World for Ukraine, który odbywa się w Jasionce koło Rzeszowa.

"Jesteśmy miastem leżącym kilkanaście kilometrów od granicy. W tej chwili przyjeżdża do nas z Ukrainy pięć pociągów dziennie. Wcześniej było nawet to nawet po kilkanaście pociągów w ciągu doby. W niektórych podróżowało po pięć tysięcy osób" - mówił samorządowiec podczas panelu na temat potrzeb uchodźców.

Zwrócił uwagę, że "Przemyśl, jako miasto na szlaku kolejowym, przyjmuje wszystkie pociągi jadące z Ukrainy". "Muszą odwiedzić nasze miasto przed dalsza relokacją. Muszą się u nas przespać. Musimy ich nakarmić, czasami ubrać" - zauważył Paniw.

Jak zaznaczył, miasto "już od lata przygotowuje nowe miejsca noclegowe" z myślą o większej liczbie uchodźców, która może pojawić się w zimie. "Oprócz istniejącego od początku wojny centrum pomocy humanitarnej przygotowujemy dwa kolejne miejsca, które będą mogły przyjąć kilkuset uchodźców" - wyjaśnił Paniw.

Pomagamy im - zauważył - "aby się zorganizowali, otrząsnęli z traumy, a potem kierujemy ich dalej, w głąb Polski, czy innych krajów Europy".

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

Z kolei inny prelegent panelu Michał Korzeniowski z Caritas Polska podkreślił, że jego organizacja "uruchomiła wiele programów, które pomagają bezpośrednio uchodźcom, którzy są w Polsce, czy na Ukrainie".

"Na Ukrainie pomagamy w ten sposób, że zbieramy paczki, jedna waży ok. 20 kg. Chcemy takich paczek zebrać ok 35 tys. Następnie są one przesyłane do Caritas Ukrainy lub Caritas w miejscach, gdzie są najbardziej potrzebne" - powiedział.

Natomiast w Polsce Caritas założył sieć 26 centrów pomocy uchodźcom z Ukrainy; ma ich powstać ponad 30. "Tej pomocy jest dużo. Pochodzi ze zbiórek w parafiach, ale także od innych Caritas narodowych" - stwierdził Korzeniowski.

Podkreślił, że Caritas przygotowuje się również do zimy, m.in. prowadzi zbiórkę śpiworów, materacy, ubrań. "Uważamy, że to ważny temat i należy się już teraz przygotować" - przekazał.

Trzydniowy szczyt humanitarny World for Ukarainie potrwa do piątku. Jest poświęcony głównie pomocy humanitarnej udzielanej Ukrainie od czasu napaści Rosji na ten kraj.
 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama