Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kalendarz Liturgiczny

XXIV Niedziela Zwykła

12 września
Poniedziałek – wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi

Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien. Czy Bóg jest tylko dla godnych? Ach, te nasze śmieszne kalkulacje zasług. A czym małe dziecko zasługuje na trud rodziców? Czy staje się godne przez swoje nieporadne czyny, czy jest po prostu drogocenne przez miłość? Stary zakonnik rzekł mi kiedyś: „Oczywiście, że nie jesteś godzien i nigdy nie będziesz – dlatego po prostu przyjmij dar”.
1 Tm 2,1–8; Ps 28; Łk 7,1–10 IV tydzień psałterza

13 września
Wtorek – wspomnienie św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła

I mówili: wielki prorok powstał między nami, i Bóg nawiedził lud swój. Chyba jednak, oprócz katechizmu, potrzebujemy również cudów. Aby umieć mówić tak zwyczajnie o Niewypowiedzianym. Aby wielbić w prostocie. Bez uczonych wywodów. Bez żenady, co pomyśli stary znajomy, słysząc nasze „credo”. Potrzebujemy cudów. A przecież one są za progiem serca...
1 Tm 3,1–13; Ps 101; Łk 7,11–17

14 września
Środa – Święto Podwyższenia Krzyża

Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale by świat został przez niego zbawiony. Znamy to na pamięć. Ale co mówi nam serce, nasze uczynki, sumienie? Bo dwie są święte księgi, z których czytamy „na wiarę”. Księga Pisma i księga życia. Rozmawiałem kiedyś z osobą, która wierzyła, że jest potępiona, choć pragnęła Boga. A przecież nawet, gdy serce nas oskarża, to Bóg jest większy od naszego serca.
Lb 21,4b–9 (Flp 2,6–11); Ps 78; J 3,13–17

15 września
Czwartek – wspomnienie NMP Bolesnej

A obok krzyża Jezusowego stały: Matka Jego Maria(...) i od tej chwili uczeń wziął Ją do siebie. Co znaczy być świadkiem cierpienia? To trwać obok człowieka. To nie odchodzić, nawet gdy upada wszelka nadzieja. Ale to trwanie to nie bierna obecność. Trwać to słuchać, trwać to dawać miłość. To wziąć do siebie czyjś ból, łzy. To wesprzeć, choć nie zna się odpowiedzi na palące pytanie „dlaczego spotkało to właśnie mnie?”.
Hbr 5,7–9; Ps 31; J 19, 25–27 (Łk 2,33–35)

16 września
Piątek – Wspomnienie św. Korneliusza, papieża, Cypriana, biskupa

A było z Nim dwunastu oraz kilka kobiet(...) i wiele innych. Kim byłby mężczyzna bez kobiety? Od najmłodszych lat aż po wiek dojrzały... Matka, dzięki której pierwszy promień życia; nauczycielka z kagankiem wiedzy; babcia, pełna światła sędziwej mądrości; przyjaciółka z lampką dobrej rady; żona, rozjaśniająca noc miłością. A Bóg jest światłością. A one wszystkie służebnice Jego.
1 Tm 6,2c–12; Ps 49; Łk 8,1–3

17 września
Sobota – dzień powszedni

Wam dano poznać tajemnice królestwa, innym zaś w przypowieściach. Przypowieści... Znowu ta wieloznaczność Boska. Ile razy jeszcze zadamy te same pytania? Ilu odpowiedzi sami udzielimy sobie? Jakby nie wystarczało trosk dnia codziennego. Ten Pan Bóg tak niejasny, utajony, a nawet jakby oddalony. Raz zapytałem wprost: „Jak długo szukać mam Ciebie, Panie?”. „Całe życie” – odpowiedziało serce...
1 Tm 6,13–16; Ps 100; Łk 8,4–15
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama