Nowy numer 47/2019 Archiwum

Inność dróg właściwych

Myśl wyrachowana: Zaufanie Bogu to jedyne ryzyko z pełną gwarancją sukcesu

- - - - - - - - - - - - - - -

Tylko byków żal
Hiszpański kongres przegłosował ustawę, zgodnie z którą w Hiszpanii będzie można dokonywać aborcji na życzenie do 14. tygodnia ciąży. Marek Magierowski z „Rzeczpospolitej” informację o tym zestawił z doniesieniem, że parlament Katalonii chce zakazać organizowania walk byków, żeby ulżyć cierpieniom zwierząt. W przyrodzie nic nie ginie. Miłość odebraną ludziom rzuca się zwierzętom.

Dramat ciąży
Niedawno portal Onet.pl na głównej stronie zamieścił artykuł „Aborcja nie była dramatem, ciąże tak”. Opowiadał o trzydziestoletniej Karolinie, która trzykrotnie dokonała aborcji i jest „uśmiechnięta, zadbana”. Kobieta mówi o „uldze”, jaką przyniosły jej aborcje. Znowu jest w ciąży (teraz chyba donosi), a zza niej wychyla się dwuletnia córka. Ponieważ pani Karolina dla swej postawy nie znajduje zrozumienia w Kościele – jest „wielce umiarkowaną, coraz bardziej sceptyczną, średnio praktykującą katoliczką”. Pani Karolino, jeśli zamordowała pani troje dzieci i zachwala pani to innym, to zrozumiałe, że nie ma pani syndromu poaborcyjnego. Pani „świadectwo” jest dla diabła tak cenne, że na razie zapewni pani komfort. A w kwestii formalnej: nie jest pani katoliczką umiarkowaną, tylko ekskomunikowaną.


Lobbing lepszych
Wydanie przez media katolickie wspólnej broszury „Bioetyka katolicka” stworzyło środowiskom „postępowym” nie lada problem. Filozof Halina Bortnowska, przewodnicząca rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, uważa, że ten wspólny głos to „jednomyślność pozorna, niedojrzała, narzucana”. Uważa broszurę za „przedsięwzięcie lobbystyczne”, mające wpłynąć na przebieg prac sejmowych. Faktycznie, skandal. Jest tylko jedna gazeta, której wolno wpływać na przebieg prac sejmowych.

 

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji