Nowy numer 25/2018 Archiwum

Wspomnienie o wyjątkowym człowieku

Zbliża się rocznica urodzin prof. Piotra Stefana Wandycza – znakomitego propagatora polskiej myśli historycznej, znawcy historii Europy Wschodniej.

Przez wiele lat był wykładowcą na uniwersytecie w Yale. Mieszkał w stanie Connecticut w USA. Od 1999 r. jest prezesem Polskiego Instytutu Naukowego w USA. Laureat wielu nagród słynnych uniwersytetów, doktor honoris causa KUL i UJ. Autor wielu publikacji tłumaczonych na siedem języków. Najbardziej znana jest „Cena wolności”.

„Tygodnik Powszechny” często publikował jego felietony, które były przyjmowane przez czytelników z niesłabnącym zainteresowaniem. Jasny, bezstronny pogląd na daną sprawę, wyrażony z perspektywy oddalenia od ojczyzny, ma urok czystego obiektywizmu w świetle prawdy historycznej. Jego książki są przykładem znakomitej stylistyki oraz niespotykanej poprawności języka polskiego, której nam dziś w kraju brakuje w piśmie, a zwłaszcza w słowie żywym.

Rozmowa z profesorem to prawdziwa uczta słuchania piękna, bogactwa i czystości języka polskiego. Także troje jego dorosłych już dzieci, mimo że urodzonych i wychowanych za granicą, pięknie mówi po polsku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama