Nowy numer 08/2024 Archiwum

Tekst na ekranie

Po lekturze listu Pani Elżbiety Małyszko, dotyczącego nagminnego likwidowania ekranów w kościołach, chciałbym podzielić się kilkoma uwagami. Zgadzam się z tezami postawionymi przez Czytelniczkę. Jednak zalecenia likwidacji ekranów w kościołach wydawane są w kuriach, gdyż w opinii diecezjalnych komisji ds. muzyki kościelnej ekranów w kościołach być nie powinno.

Nie zgadzam się z tezą, że ekrany są czymś złym w kościele. Wręcz przeciwnie, dzięki nim można nauczyć ludzi wielu nowych pieśni, których brak w śpiewnikach lub książeczkach do nabożeństwa. Moja opinia opiera się na ocenie praktyka, gdyż jestem organistą. Często jest tak, że zalecane są przez diecezjalne komisje ds. muzyki kościelnej nowe pieśni, a brak ich w książeczkach. Jak w takim razie nauczyć ludzi nowych tekstów? Drukowane na kartkach nie zdają egzaminu.

Dla mnie wyznacznikiem sukcesu ekranu i zainstalowanego w naszym kościele rzutnika multimedialnego jest głośny, rytmiczny i piękny śpiew wiernych. Dla porównania można się przejść po kościołach Katowic czy Gliwic i zobaczyć, jak śpiewają ludzie tam, gdzie brak jest tekstu, i tam, gdzie tekst wyświetlany jest na ekranie. Rezultat mówi sam za siebie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy