Nowy numer 48/2022 Archiwum

Pogadajmy

– Jeśli małżonkowie chcą ratować małżeństwo, to nie ma możliwości, by się nie udało – mówi o. Mieczysław Łusiak, jezuita.

Marcin Jakimowicz: Kolejne znajome małżeństwo przestało mieszkać razem. Co mam zrobić? Odesłać ich do ojca Łusiaka?

O. Mieczysław Łusiak: Nie! Moje doświadczenie jest takie, że niemal wszystkie kryzysy małżeńskie wynikają z braku komunikacji. Nie potrafimy się komunikować, nie potrafimy rozmawiać. Kluczową sprawą w rozwiązywaniu kryzysów jest więc nauka komunikacji.

Jak to wygląda w praktyce? Delikwenci przychodzą, a Ojciec mówi: „Siadajcie i gadajcie”?

O nie! Tego trzeba się nauczyć. Dlatego od lat organizujemy warsztaty. Przed dziesięciu laty zetknąłem się z metodą Porozumienia bez Przemocy, a osoby, które wzięły udział w warsztatach, zaczęły opowiadać, że bardzo im to pomogło. Gdy od kolejnego małżeństwa usłyszałem podobną odpowiedź, zobaczyłem, że mamy w ręku świetne narzędzie. Czytałem bestsellerową książkę Marshalla B. Rosenberga i zobaczyłem, że jest świetnie opracowana, konkretna i naprawdę może „sprawdzić się w praniu”.​​ Zacząłem prowadzić rekolekcje według tego klucza. Po dekadzie widzę, jak wiele małżeństw zostało uratowanych i zaczęło z sobą rozmawiać, budować relację.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 46/2022 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się