Nowy numer 48/2020 Archiwum

Adwent ze św. Pawłem

Adwent 2008 Idea Adwentu jest genialnie prosta. Idą święta i jeśli mają być udane, to trzeba się do nich przygotować. Nie tylko kupić to i owo, ale zrobić w swoim życiu trochę miejsca dla Głównego Bohatera. Adwent jest po to, by zatęsknić, rozbudzić głód świętowania, głębokiej radości, spotkania, modlitwy.

W przedświątecznej bieganinie może zagubić się nam Jezus. Coraz mniej wiemy, kim On jest i co ma nam właściwie do zaoferowania. Czy nasze najgłębsze nadzieje wiążemy z Nim? W uniwersyteckim mieście Oksford radni uchwalili, że nie będą już obchodzić Bożego Narodzenia, ale Zimowe Święto Światła. Co możemy zrobić my, chrześcijanie, wobec takich pomysłów?

Zorganizować akcję promocyjną pod hasłem „Obchodzimy urodziny Jezusa”? Wyprodukować naklejki, plakaty czy banery z napisem: „Bóg się rodzi”? Może to jest jakiś sposób. Chyba jednak lepszą promocją Dobrej Nowiny są ludzie, którzy tę Nowinę o Jezusie usłyszeli, przejęli się nią i ona – jak się to dziś mówi – ich kręci. Człowiek, który z Ewangelii czerpie nadzieję i siłę do swojego życia, jest najlepszym argumentem za tym, że to jest prawda.

Święty Paweł był właśnie kimś takim. Głosił to, co sam przeżył. Jego listy nie są drętwym kazaniem, ale wielobarwną opowieścią Bożego szaleńca porwanego przez Jezusa. Paweł każdym swoim słowem walczy, przekonuje, zmaga się, zapala ogień, który w nim samym płonie. Jezus Chrystus, narodzony z Maryi w Betlejem, ukrzyżowany, zmartwychwstały, stał się jego pasją, jego radością, nadzieją, światłem, jego wszystkim.

W Roku św. Pawła proponujemy w „Gościu Niedzielnym” raz jeszcze sięgnąć do Apostoła Narodów. Tym razem mniej teoretycznie, ale jak najbardziej praktycznie. Na adwentowe niedziele proponujemy rozważenie czterech tematów streszczających Pawłową lekcję chrześcijaństwa. W każdym z odcinków pomocą w odczytaniu przesłania Pawła będzie rozmowa z o. Stanisławem Jaroszem. Ponadto w każdym adwentowym „Gościu” znajdziemy krótki list. Nie, nie odkryliśmy zagubionych tekstów św. Pawła. To list napisany przez naszego redakcyjnego duszpasterza, inspirowany Pawłowym przesłaniem. To propozycja duchowego pokarmu na adwentowe dni. Można ten list podarować komuś, jeśli uznamy, że warto. A nuż okaże się jakimś światełkiem.

Redakcja GN

Cykl przygotowany wspólnie z Redakcjami Programów Katolickich TVP i Polskiego Radia.

Oglądaj:
„Między ziemią a niebem” – TVP 1 (niedziela godz. 11.55)
Słuchaj: „Familijna Jedynka” – Polskie Radio pr. 1 (niedziela godz. 7.00–8.00)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama