Nowy numer 44/2020 Archiwum

"Ojcze nasz"

Ta modlitwa jest jak chleb. Bo jest podstawowym pokarmem chrześcijańskiej modlitwy i duchowości. Bo jest prosta jak chleb. Bo mówimy ją codziennie, tak jak na co dzień sięgamy po chleb. Nigdy się nie znudzi, tak jak nigdy nie nudzi się smak chleba. Prosimy w niej Boga Ojca, by dał nam chleba naszego powszedniego.

Od chwili, gdy Jezus nauczył uczniów modlitwy „Ojcze nasz”, jej słowa wciąż płyną z ziemi do nieba. Ile miliardów razy już je powtórzono, w ilu językach, w ilu miejscach, epokach? Zmienia się świat, Kościół, ludzie, a ta modlitwa trwa i żyje. Matki uczą jej wciąż swoje dzieci. Rozbrzmiewa w kościołach, cerkwiach, zborach. Jest jak znak rozpoznawczy, pieczęć przynależności do wielkiej wspólnoty uczniów Jezusa.

Nazywamy ją „Modlitwą Pańską”. Jest „streszczeniem całej Ewangelii”, „modlitwą podstawową”, „najdoskonalszą z modlitw”. „Znajduje się w centrum Pisma Świętego”, „jest modlitwą Kościoła” – przypomina katechizm (KKK). „Jezus nie pozostawia nam jednak jakiejś formuły do mechanicznego powtarzania”. W jej słowach ukryta jest moc Ducha Świętego, który prowadzi nas do Ojca i uczy modlitwy.

To nie jest modlitwa niewolników, ale wolnych synów i córek Najwyższego, świadomych swojej godności, wybrania i ukochania przez Boga. Nobles oblige – szlachectwo zobowiązuje. Kto mówi do Boga „Ojcze”, ten decyduje się żyć na poziomie, w zgodzie z mądrością ukrytą w Modlitwie Pańskiej.

Naszym Czytelnikom proponujemy kolejny cykl katechez dla dorosłych. W ubiegłym roku powtarzaliśmy prawdy wiary oparte na Składzie Apostolskim. Teraz chcemy odkurzyć „Ojcze nasz”. Czy nie łapiemy się na bezmyślnym powtarzaniu najważniejszej modlitwy? Czy wiemy, o co prosimy?
 

Ojcze nasz, któryś jest w niebie :. - katecheza I
Święć się imię Twoje :. - katecheza II
Przyjdź królestwo Twoje :. - katecheza III
Bądź wola Twoja :. - katecheza IV
Chleba naszego powszedniego :. - katecheza V
Odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy :. - katecheza VI
I nie wódź nas na pokuszenie :. - katecheza VII
Ale nas zbaw od złego :. - katecheza VIII
Amen


Czy pojmujemy wszystkie życiowe konsekwencje? Zapraszamy do odkrywania mądrości ukrytej w Modlitwie Pańskiej. Przewodnikami będą: Katechizm Kościoła Katolickiego, Benedykt XVI, Ojcowie Kościoła, święci i ludzie modlitwy żyjący dzisiaj. W kolejnych odcinkach naszego cyklu będziemy zatrzymywać się przy każdej z siedmiu próśb zanoszonych do Ojca. Zaczynamy od wezwania: „Ojcze nasz, któryś jest w niebie”.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama