Nowy numer 43/2020 Archiwum

Czy Bóg nie jest także Matką?

Miłość Boga bywa porównywana w Biblii także do miłości matczynej: „Jak kogoś pociesza własna matka, tak Ja was pocieszać będę” (Iz 66,13).

Zwłaszcza hebrajskie słowo rahamim, które oznacza łono matczyne, oddaje macierzyński rys miłości Boga, zwłaszcza współcierpienie Boga z człowiekiem. A jednak nigdzie w Biblii Bóg nie jest nazwany matką. Oczywiście Bóg nie jest ani mężczyzną, ani kobietą. Jest Bogiem, stwórcą mężczyzny i kobiety.

Benedykt XVI, rozważając ten problem, zwraca uwagę, że Biblia być może dlatego posługuje się wyłącznie tytułem „Ojca”, by zdystansować się od pogańskich koncepcji bogiń-matek, w których stworzenie uznawane było za naturalną emanację Stwórcy (panteizm).

Biblijny obraz Boga Ojca lepiej akcentuje dystans między Stwórcą i stworzeniem. „»Matka« nigdy nie jest tytułem Boga ani też kierowanym do Niego wezwaniem. Modlimy się tak, jak nas tego Jezus zgodnie z Pismem Świętym nauczył, nie zaś tak, jak nam przychodzi do głowy lub się nam podoba. Wtedy tylko modlimy się należycie” (Benedykt XVI).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama