Nowy numer 5/2023 Archiwum

Sekretarz generalny ONZ: pokój między Ukrainą i Rosją musi opierać się na Karcie NZ

Rosyjska agresja na Ukrainę jest złamaniem Karty Narodów Zjednoczonych i naruszeniem integralności terytorialnej tego kraju; jakikolwiek pokój kończący ten konflikt musi opierać się na poszanowaniu Karty NZ i prawa międzynarodowego - oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Bardzo ważne jest tworzenie warunków do stopniowego przywracania dialogu, który w przyszłości doprowadzi do zapanowania pokoju - mówił Guterres w sobotę w Phnom Phem podczas konferencji prasowej. Podkreślił, że nie chodzi o "jakikolwiek pokój, ale pokój oparty na wartościach Karty Narodów Zjednoczonych i prawie międzynarodowym".

W stolicy Kambodży sekretarz generalny ONZ brał udział w szczycie ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej).

Na konferencji prasowej po spotkaniu z przywódcami ASEAN, w skład którego wchodzi Kambodża, Indonezja, Laos, Birma, Singapur, Malezja, Tajlandia, Filipiny, Wietnam i Brunei, Guterres poruszył także temat sytuacji w Birmie i wyzwań, jakie niesie ze sobą zmiana klimatu.

Społeczność międzynarodowa, w tym ONZ, zawiodła w sprawie Birmy - podkreślił Guterres. Wyraził nadzieję, że ASEAN będzie w stanie skłonić rządzącą tym krajem od lutego 2021 juntę wojskową do zastosowania się do przyjętego w ramach tej organizacji planu pokojowego.

Sekretarz generalny przekazał również, że duże nadzieję z wprowadzeniem pięciopunktowego planu ASEAN wiąże z objęciem prezydencji w tej organizacji przez Indonezję, która pokieruje pracami Stowarzyszenia w 2023 r. Plan przewiduje m.in. zakończenie przemocy w Birmie i dialog z partiami politycznymi.

Indonezja jest jednym z państw ASEAN najbardziej aktywnych w sprawach dotyczących Birmy i na szczycie w Phnom Phem apelowała o aktywniejszą politykę bloku wobec tego kraju.

OGLĄDAJ relację na bieżąco: Atak Rosji na Ukrainę

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze