Nowy numer 09/2024 Archiwum

Ściana tęsknoty ADWENT 2006

Kto to wymyślił, że mężczyzna nie płacze? W każdym razie ani tradycja żydowska, ani chrześcijańska. Biblia ocieka łzami, i to częściej męskimi niż kobiecymi. Kiedy człowiek płacze, rzadko inny człowiek mija go obojętnie. A co dopiero Bóg.

Młody chłopak rozpłaszczył się na rozgrzanym popołudniowym słońcem murze. Przytulił do kamieni twarz, rozłożył ręce, całym korpusem przylgnął do ściany, jakby chciał się w nią wtopić. Obok obwiązany filakteriami brodaty starzec pochyla się rytmicznie. Twarz skupiona, pełna wzruszenia. Nieco z tyłu chłopak i starszy mężczyzna padli sobie w ramiona i szlochają. To pewnie ojciec i syn. Co jakiś czas odwracają się i spoglądają najczulszym wzrokiem na piętrzące się przed nimi kamienie.

Tyle zostało

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Franciszek Kucharczak

Dziennikarz działu „Kościół”

Teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Jego obszar specjalizacji to kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.

Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl
Więcej artykułów Franciszka Kucharczaka