Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dzień Judaizmu

Po raz ósmy, z inicjatywy Episkopatu Polski, 17 stycznia obchodzony będzie Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Jego celem jest pokazanie życzliwości oraz poszanowania religii żydowskiej i jej wyznawców.

VIII Dzień Judaizmu przypada w roku, w którym świętujemy 40. rocznicę soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”. Dokument ten stał się punktem zwrotnym w myśleniu Kościoła o judaizmie.

Po wiekach obcości czy wręcz wrogości w relacjach między chrześcijanami i Żydami, odnowiono świadomość duchowej więzi łączącej lud Nowego Testamentu z narodem Abrahama. Temat tegorocznego dnia brzmi: „Zgłębiając tajemnicę Kościoła – jesteśmy dziećmi Abrahama”. Tym razem miejscem głównych obchodów będą Katowice. Organizatorzy zaplanowali wiele spotkań o charakterze religijnym i kulturalnym.

Wydarzeniem dnia będzie dyskusja w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego pt. „Tajemnica Kościoła a tajemnica Izraela” z udziałem m.in. Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski, oraz ks. abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Dialogu Międzyreligijnego. O 18.30 w Teatrze Śląskim odbędzie się modlitwa wieczorna w intencji zrozumienia wzajemnego i pojednania chrześcijan i Żydów z udziałem rabinów i biskupów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama