Nowy numer 13/2024 Archiwum

Blask chwały

Mathis Gothard Nithard, zwany Grünewald „Zmartwychwstanie”,olej na desce, ok. 1515, część ołtarza z Isenheim, Muzeum Unterlinden, Colmar

Trudno uwierzyć, że ten obraz powstał prawie pięćset lat temu. Tak przecież malowali ekspresjoniści na początku XX wieku! Aureola otaczająca część sylwetki zmartwychwstałego Chrystusa to nie konwencjonalny złoty krąg, ale prawdziwy wybuch światła, który wręcz zaciera kontur głowy Pana.

Światło poraża żołnierzy leżących przy pustym grobie. A Jezus triumfuje. Otaczający Jego ciało żałobny całun staje się w blasku chwały purpurowym królewskim płaszczem. Znakiem zwycięstwa nad śmiercią nie jest symboliczna chorągiew, jak na innych ówczesnych obrazach. Tu najważniejsze są ręce Zbawiciela, na których wyraźnie widać ślady po gwoździach. Jezus patrzy prosto na nas. Jego jasne spojrzenie promieniuje wiarą, nadzieją i miłością.

„Zmartwychwstanie” jest częścią najwybitniejszego dzieła Grünewalda, ołtarza z Isenheim. Stanowi więc jedną całość ze słynnym „Ukrzyżowaniem”, porażającym widzów realistycznym pokazaniem męki i cierpienia. Poliptyk znajdował się w przytułku dla starców. W Wielkim Tygodniu pozostawał zamknięty. Widoczna była wówczas scena Ukrzyżowania. Cierpiący i umierający ludzie widzieli, że Jezus przyjmuje na siebie ich choroby, starość, ból.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy