Nowy numer 48/2022 Archiwum

Cud Krzyża

Piero della Francesca, "Odnalezienie relikwii Krzyża Świętego", fresk, ok. 1460, kościół San Francesco, Arezzo

Matka cesarza Konstantyna Wielkiego, głęboko wierząca chrześcijanka, św. Helena, postanowiła odnaleźć krzyż, na którym zmarł Chrystus. W 326 roku przyjechała do Jerozolimy. Jeden z Żydów wskazał jej miejsce męki Zbawiciela: górę Golgotę. Cesarzowa wynajęła robotników i kazała im kopać w ziemi. Wkrótce łopaty natrafiły na coś twardego. Spod ziemi wykopano trzy krzyże.

Wciąż jednak nie było wiadomo, na którym z tych krzyży skonał Chrystus. Pod nadzorem św. Heleny dotykano drzewem krzyża ciężko chorego człowieka. Po dotknięciu krzyżem Chrystusowym nagle wyzdrowiał.

Święta Helena część relikwii zostawiła w Jerozolimie, a część zabrała ze sobą. Jej syn, cesarz, umieścił znak krzyża na sztandarach swych wojsk.

Na ścianach kościoła św. Franciszka we włoskim mieście Arezzo Piero della Francesca w cyklu fresków przedstawił całą historię odkrycia. Na powiększonym fragmencie po prawej stronie widzimy wyciąganie krzyży spod ziemi. Św. Helena stoi z lewej strony, ubrana w czarną suknię. W tle widać panoramę Jerozolimy, która w rzeczywistości jest panoramą piętnastowiecznego Arezzo.

Na pozostałych dwóch fragmentach malowidła artysta przedstawił cud dokonany za sprawą krzyża. Św. Helena i towarzyszące jej damy dworu padły na kolana na widok uzdrowienia umierającego.
Wszystko to dzieje się na tle świątyni Wenus, którą na początku II wieku kazał wybudować na Golgocie cesarz Hadrian.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się