Nowy numer 48/2020 Archiwum

Klucze królestwa niebieskiego

I tobie dam klucze królestwa niebieskiego (Mt 16,19) – powiedział Jezus św. Piotrowi.

Na fresku Perugina Zbawiciel realizuje swą zapowiedź. Centralne miejsce dzieła zajmuje świątynia symbolizująca Kościół Chrystusowy, którym ma kierować św. Piotr.

Zbudowana jest w nowoczesnym wówczas, renesansowym stylu, ale po obu jej stronach stoją symetrycznie dwa rzymskie łuki triumfalne, wskazujące na rolę tradycji w Kościele. Na pierwszym planie scenie wręczania kluczy towarzyszą Apostołowie. Za nimi, z obu stron, artysta namalował wiele innych osób, wśród których umieścił swój autoportret. To ciemnowłosy mężczyzna w czarnej czapce, piąty od prawej.

Ludzie za Chrystusem i za św. Piotrem namalowani są w podobnych pozach, potęgujących wrażenie symetrii stworzone przez architekturę. Artysta chciał w ten sposób uzyskać uroczysty charakter kompozycji. Ważną rolę pełnią również sceny umieszczone na drugim planie. Ilustrują one wydarzenia z Ewangelii św. Mateusza i św. Jana.

Z lewej strony widzimy poborców podatkowych w asyście żołnierzy, idących w kierunku Chrystusa, stojącego w towarzystwie św. Piotra. Za chwilę poborcy zażądają od Jezusa zapłacenia podatku (Mt 17, 24–27). Z prawej strony Perugino namalował dwie próby ukamienowania Jezusa, które opisał św. Jan (J 8, 31–59 i J 10, 31–39).

Sceny te miały symbolizować trudności i zagrożenia, jakie musi znosić i pokonywać papiestwo w kontaktach z rządami świeckimi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także