GN 48/2020 Archiwum

Dwa Kościoły

Każdemu oglądającemu obraz rzuca się w oczy niezwykła precyzja, z jaką artysta namalował budowle. Można nawet odnieść wrażenie, że są one na obrazie najważniejsze.

Obraz przedstawia dwie odrębne sceny. Z lewej strony widzimy wybór małżonka Maryi, po prawej Jej zaślubiny ze św. Józefem.

Według jednego z apokryfów, kapłani w Judei szukali godnego małżonka i opiekuna dla Maryi, prosząc Boga o wskazanie właściwego kandydata. W tłumie stał także św. Józef. Trzymana przez niego gałązka w sposób cudowny zakwitła.

Na obrazie widzimy najwyższego kapłana w czerwonym płaszczu, modlącego się przed ołtarzem wewnątrz budynku z lewej strony. Św. Józef, ubrany w szarą szatę, stoi na pierwszym planie, przed drugą kolumną od lewej i próbuje skromnie zasłonić swą gałązkę. Inni jednak zauważyli, że Bóg wskazał św. Józefa, i odsuwają zasłony. Obok, w scenie zaślubin, św. Józef, stojący w środku, trzyma w ręce tę ukwieconą gałązkę.

Każdemu oglądającemu obraz rzuca się w oczy niezwykła precyzja, z jaką artysta namalował budowle. Można nawet odnieść wrażenie, że są one na obrazie najważniejsze.

Scena wyboru małżonka (z lewej strony) odbywa się w budynku o wyraźnych cechach orientalizujących (nawiązania do architektury bizantyńskiej) i archaicznych (elementy stylu romańskiego). We wnętrzu budowli znajdują się malowidła i witraże o treści starotestamentowej. Budynek ten, mający przedstawiać świątynię w Jerozolimie, symbolizuje dawny Kościół i Stary Testament.

Scena zaślubin (po prawej stronie) odbywa się w nowoczesnej podówczas świątyni gotyckiej. Jako model artyście posłużył portal kościoła Notre-Dame-du-Sablon w Brukseli. Budowla ta ma symbolizować nowy Kościół Chrystusowy.

Te dwa Kościoły są najważniejszym symbolem zawartym w dziele.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Leszek Śliwa

Zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”

Prowadzi stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Autor książki poświęconej papieżowi Franciszkowi „Franciszek. Papież z końca świata” oraz książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów”, także współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu i kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Jego obszar specjalizacji to historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.

Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl
Więcej artykułów Leszka Śliwy

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także