Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Informacje o kościele, diecezjach, opinie publicystyka katolickich dziennikarzy.
  • Nowy numer
  • Kościół
  • Polska
  • Świat
  • Kultura
  • Nauka
  • Opinie
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Elbląska
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • Więcej
    • Biblia
    • Liturgia
    • Serwisy specjalne
    • Felietony
    • Retro Gość
    • Smaki życia
    • Podcasty
    • Wideo
    • Z bliska
    • Quizy
    • Patronaty
    • Foto Gość
    • Archiwum GN
    • Historia Kościoła
    • Gość Extra
    • Prenumerata

Najnowsze Wydania

  • GN 39/2025
    GN 39/2025 Dokument:(9433147,Ludzkość na dnie)
  • GN 38/2025
    GN 38/2025 Dokument:(9425048,Prawdy nie znajdziesz w świecie)
  • GN 37/2025
    GN 37/2025 Dokument:(9415138,Czy ból trzeba kochać?)
  • GN 36/2025
    GN 36/2025 Dokument:(9406888,Szczęście w nieszczęściu)
  • Historia Kościoła (11) 05/2025
    Historia Kościoła (11) 05/2025 Dokument:(9398688,„Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Wyjście przed szereg czy uzdrawianie pamięci?)
www.gosc.pl → Siedmioro wspaniałych

Siedmioro wspaniałych przejdź do galerii

Konkurs im. Pawła Migasa na reportaż społeczno-religijny, zorganizowany przez naszą redakcję, rozstrzygnięty. Dziś prezentujemy sylwetki zwycięzców, którzy zajęli dwa równorzędne drugie miejsca, cztery równorzędne trzecie miejsca, oraz laureatkę nagrody specjalnej Rodziców Pawła Migasa.

 

Po polsku po dwóch latach
Kinga Figat, startując w „gościowym” konkursie, napisała pierwszy od dwóch lat tekst po polsku. Dlatego że studiuje germanistykę w Katedrze Literatury i Kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii w Łodzi, i pisze tylko po niemiecku. To właśnie niemiecki skłonił ją do wyboru tematu reportażu. Jego bohaterkę – panią Annelise – spotkała w domu seniora właśnie w Niemczech, gdzie pojechała podszkolić język. – Chciałam opowiedzieć o niej innym – mówi. – Ujęła mnie radością, optymizmem. W tym domu wszyscy czekali na śmierć, a ona na każdy kolejny dzień i na mnie też. W dzieciństwie Kinga była związana ze swoją babcią Anią, która mieszkała z nimi w Jasionnej. – Przeżyłam z nią jej starość, chorobę, śmierć – wyznaje. Jej miejsce na ziemi to właśnie Jasionna, wioska pod Bolimowem, niedaleko Łowicza.

Uważa, że tam jest wszystko co najlepsze – dużo drzew, rzeka, dobrzy sąsiedzi i oczywiście rodzice Elżbieta i Józef. – To oni pokazali mi, że najważniejszy jest Pan Bóg – mówi. – Najbardziej potrzebuję miłości, On mi ją daje. Tata, kolejarz, nauczył ją wytrwałości w pracy, mama – zaufania Bogu. Ma też siostrę Monikę, która dziś nosi imię Wiktoria. Wstąpiła do zakonu sióstr bernardynek i miesiąc temu złożyła śluby wieczyste. – Dopiero wtedy uświadomiliśmy sobie, ze dosłownie bierze ślub z Panem Jezusem – opowiada. – On był jej prawdziwym Panem Młodym. Kinga zamierza opisać to niezwykłe przeżycie. Lubi reportaże, bo pokazują innych. Wraca do Kapuścińskiego, Libery i wierszy Stachury. Działa w duszpasterstwie „Piątka” przy łódzkiej katedrze. Organizują dyskoteki i spotkania modlitewne. Zawsze też może liczyć na swoje przyjaciółki: Marlenę, z którą mieszka w bursie, i koleżanki z liceum – Asię, teraz studiującą w Lublinie, i Dobrusię, uczącą się w Warszawie. – Razem cieszyłyśmy się, że zwyciężył mój reportaż – mówi z uśmiechem.

Na granicy ciszy
Agnieszce Huf zwycięstwo w naszym konkursie zbiegło się z obroną licencjatu na pedagogice niesłyszących w Kolegium Nauczycielskim w Gliwicach. Z niesłyszącymi i słabo słyszącymi zetknęła się w parafii św. Antoniego, w swoim rodzinnym Rybniku, poprzez pracującego tam duszpasterza głuchych. To on nauczył ją języka migowego. Dlatego później wybrała takie studia, a teraz temat konkursowego reportażu, który nosi intrygujący tytuł Między ciszą a dźwiękiem. Materiały do niego zbierała w czasie spotkań wirtualnych, bo lubi długie godziny spędzać przy komputerze, to jej hobby. – Z tematem ludzi żyjących na granicy ciszy i dźwięków spotykam się dopiero od półtora roku, ich problemy są mało znane, dlatego postanowiłam pokazać je innym – mówi. Jest jedynaczką, ale od sześciu lat ma „młodsze siostry”. Zajmuje się ośmioosobową grupką Dzieci Maryi w swojej parafii.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

Czytasz fragment artykułu

Subskrybuj i czytaj całość

już od 14,90 zł

Poznaj pełną ofertę SUBSKRYPCJI

Masz subskrypcję? zaloguj się
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.
« ‹ 1 › »
Kinga Figat

WIARA.PL DODANE 25.03.2012

Siedmioro wspaniałych

​Konkurs im. Pawła Migasa na reportaż społeczno-religijny, zorganizowany przez naszą redakcję, rozstrzygnięty. Dziś prezentujemy sylwetki zwycięzców, którzy zajęli dwa równorzędne drugie miejsca, cztery równorzędne trzecie miejsca, oraz laureatkę nagrody specjalnej Rodziców Pawła Migasa.  
oceń artykuł Pobieranie..

Barbara Gruszka-Zych, zdjęcia Marek Piekara/archiwum domowe

|

20.06.2007 09:42 GN 24/2007

publikacja 20.06.2007 09:42

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj

Barbara Gruszka-Zych, zdjęcia Marek Piekara/archiwum domowe

Polecane w subskrypcji

  • Kanibalizm, wyrwane sumienia dzieci, ale i chrzest pogańskiej kapłanki. Wspomnienia misjonarza z RŚA
    • Misje
    • Przemysław Kucharczak
    Kanibalizm, wyrwane sumienia dzieci, ale i chrzest pogańskiej kapłanki. Wspomnienia misjonarza z RŚA
  • Polska zablokowała chiński jedwabny szlak. Zamknięcie granicy z Białorusią musiało wywołać reakcję Pekinu
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Polska zablokowała chiński jedwabny szlak. Zamknięcie granicy z Białorusią musiało wywołać reakcję Pekinu
  • „Ja jestem Niepokalaną Czystością”. Litmanowa - karpackie Lourdes
    • Kościół
    • Agata Puścikowska
    „Ja jestem Niepokalaną Czystością”. Litmanowa - karpackie Lourdes
  • Byli najbliżej. Pomoc Caritas rok po powodzi
    • Polska
    • Maciej Rajfur
    Byli najbliżej. Pomoc Caritas rok po powodzi

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Mały Gość Niedzielny nr 10/2025
    Mały Gość Niedzielny nr 10/2025
  • Historia Kościoła nr 05/2025
    Historia Kościoła nr 05/2025
  • Gość Extra nr 02/2025
    Gość Extra nr 02/2025 Serce Najświętsze
  • Radykalni
    Radykalni
  • Cztery Ewangelie. Rekolekcje
    Cztery Ewangelie. Rekolekcje
  • 100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
    100 pereł na 100-lecie Archidiecezji Katowickiej
  • Arka (gra planszowa)
    Arka (gra planszowa)
  • Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
    Terminarz 2026 – Instytut Gość Media (A5, twarda oprawa)
  • Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
    Kubek ceramiczny – Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X