Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Raport "Gościa" 2010

W Kościele * W Polsce * W świecie * W kulturze * W polityce * W obiektywie

W Kościele
Przygotowała: Wiesława Dąbrowska-Macura

Pięć podróży Benedykta :. W 2010 r. papież Benedykt odwiedził 5 krajów. Z pierwszą pielgrzymką udał się na Maltę (17 i 18 kwietnia). Miesiąc później (11–14 maja) odwiedził Portugalię.

Synod Kościoła prześladowanego :. Od 10 do 24 października obradowało Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu.

Rok męczenników :. W mijającym roku nie było miesiąca, w którym agencje nie donosiłyby o atakach na chrześcijan. Najczęściej słychać o prześladowaniach w Azji i na Bliskim Wschodzie.

Najgłośniejsza książka roku :. W 8 językach jednocześnie ukazała się w listopadzie książka "Światłość świata. Papież, Kościół, znaki czasu" – wywiad rzeka, jakiego Benedykt XVI udzielił niemieckiemu dziennikarzowi Peterowi Seewaldowi.


W Polsce
Przygotował: Bogumił Łoziński

Katastrofa narodowa :. To była największa tragedia w nowożytnej historii Polski, a jej konsekwencje zaciążą na sytuacji naszego kraju na najbliższe lata.

Podzieleni przez krzyż :. Konflikt wokół krzyża na Krakowskim Przedmieściu pokazał, że dla polityków nie ma żadnej świętości.

Prezydent Komorowski :. Bronisław Komorowski wygrał 4 lipca wybory prezydenckie, uzyskując w drugiej turze 53 proc. głosów i pokonując kandydata PiS Jarosława Kaczyńskiego. Według sondaży, faworytem był kandydat PO.

Błogosławiony kapelan "Solidarności" :. Po 26 latach od męczeńskiej śmierci z rąk komunistycznych oprawców, 6 czerwca ks. Popiełuszko został ogłoszony błogosławionym.


Na świecie
Przygotował: Jacek Dziedzina

Marjam al-Azra :. Muzułmański tytuł w katolickim piśmie? Po pierwsze niekoniecznie muzułmański, tylko arabski.

Królestwo Orbána w bezideowej Europie :. Ideowcy w polityce to już niemal gatunek wymarły. A dokładnie – skuteczni ideowcy, czyli tacy, którzy nie pozostają na marginesie polityki, lecz zdobywają władzę, pozostając ideowcami.

3.10.2010 – koniec I wojny światowej :. Nas uczyli w szkole... No jak? Że I wojna światowa skończyła się w 1918 roku. Pani z historii wybaczy, ale fakty każą zaproponować nową wersję. Otóż I wojna skończyła się w mijającym właśnie Anno Domini.

WikiLeaks, czyli śp. Dyskrecja :. Przyznam się do niekonsekwencji: nie kryję swojej niechęci do polityki USA, a jednocześnie szkoda mi obnażonej dyplomacji Ameryki.

Jak Castro pokochał Obamę :. Cuda się zdarzają. El Comendante, podobno odwieczny wróg Ameryki (podobno, bo widocznie nie taki straszny dla Wielkiego Sąsiada, skoro ten, mając go pod nosem, nie odważył się na ...


W kulturze
Przygotował: Edward Kabiesz, Szymon Babuchowski

Chopin Superstar :. Na tle mizernego Roku Słowackiego ostatnich 12 miesięcy, poświęconych Fryderykowi Chopinowi, rzeczywiście wypada dobrze.

Zwycięstwo literatury :. Po wielu dziwacznych decyzjach jurorów, takich jak laur dla Dario Fo czy Elfriede Jelinek, laureatem literackiej Nagrody Nobla został jeden z faworytów.

Rewolucja bez rewelacji :. Chociaż technologia 3D wykorzystywana była sporadycznie wcześniej, dopiero "Avatar" J. Camerona pokazał możliwości, jakie daje w kinie trójwymiar.

Festiwale na równi pochyłej :. Wakacje bez festiwalu w Sopocie, słabe Opole we wrześniu – to obraz tego, co dzieje się obecnie w świecie polskich imprez muzycznych.


W polityce
Rozmowa Bogumiła Łozińskiego z Dariuszem Karłowiczem

Polityka: poważna sprawa :. Polityka nam się nie udała, ale to, co społeczne i prywatne ma się całkiem dobrze - mówi Dariusz Karłowicz w rozmowie o tym, co przyniósł 2010 rok.

Moje zdjęcie roku

Józef Wolny, kierownik działu foto, fotoreporter i fotoedytor :. 15 kwietnia 2010 roku, godz. 15.01, Port-au-Prince na Haiti.

Henryk Przondziono, fotoreporter :. 17 lutego 2010 roku, godz. 15.21, Okopy koło Suchowoli

Jakub Szymczuk, fotoreporter :. 3 sierpnia 2010 roku, godz. 12.09, Warszawa

Roman Koszowski, fotoreporter :. 30 maja 2010 roku, godz. 11.10, Piekary Śląskie

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny