Nowy numer 17/2024 Archiwum

3.10.2010 – koniec I wojny światowej

W świecie - Rok 2010 Nas uczyli w szkole... No jak? Że I wojna światowa skończyła się w 1918 roku. Pani z historii wybaczy, ale fakty każą zaproponować nową wersję. Otóż I wojna skończyła się w mijającym właśnie Anno Domini.

Dokładnie 3 października Bundesbank wypłacił ostatnią ratę odszkodowania na rzecz Francji i Wielkiej Brytanii, w wysokości prawie 70 mln euro. W ten sposób Niemcy wypełniły do końca zobowiązania, wynikające z traktatu wersalskiego. Pokonany Berlin został zmuszony wtedy przez Francję do wysokich reparacji. Połowa miała przypaść Francji.

Problemy gospodarcze nie pozwoliły jednak Niemcom dotrzymać zobowiązań, później Hitler całkowicie wstrzymał wypłatę pieniędzy. Do spłacania zobowiązań Niemcy wrócili dopiero w latach 50. XX wieku (cały ciężar spadł na RFN). Od października Niemcy mają czyste konto.

Przynajmniej jeśli chodzi o I wojnę światową. Niektórzy bowiem uważają, że gdyby żądać od nich wypłaty reparacji za II wojnę światową, ta nie skończyłaby się jeszcze przez długie dziesięciolecia.

Trzeba pamiętać jednak o jednym: zwycięskie mocarstwa w 1945 roku celowo nie nałożyły kolejnych zobowiązań finansowych na pokonaną Rzeszę. Poprzednim razem bowiem ta „krzywda” wyniosła do władzy Adolfa Hitlera.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny