Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

V Tydzień Wielkiego Postu

Krzyż na drogę - Wielki Post z Gościem Samotność Ukrzyżowanego * Modlitwa św. Paulina z Noli * Zima się skończyła * Wykonało się

Tradycja Kościoła nakazuje zasłaniać w kościołach krzyże, począwszy od V Niedzieli Wielkiego Postu. Krzyż zostanie uroczyście odsłonięty w Wielki Piątek. Zasłaniamy krucyfiksy po to, by odkryć na nowo tajemnicę przejścia ze śmierci do życia w dniach Triduum Paschalnego.

W naszym wielkopostnym cyklu staramy się zgłębić mądrość Krzyża, pytamy o to, czego nas uczy. W dzisiejszej katechezie podejmujemy temat samotności. Wpatrując się w osamotnienie Ukrzyżowanego, szukamy światła dla naszych większych czy mniejszych samotności.

W drugiej części kolejna rozmowa w cieniu krzyża. Naszą rozmówczynią jest Natalia Niemen, córka Czesława Niemena, wokalistka muzyki chrześcijańskiej.

Samotność Ukrzyżowanego
ks. Tomasz Jaklewicz

Wołanie Jezusa: "Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?" odsłania tajemnicę najgłębszego opuszczenia. Ukrzyżowany zmienia rozpacz w modlitwę. Dzieli naszą samotność, przynosi pocieszenie.


Zima się skończyła
rozmowa z Natalią Niemen

O małych i wielkich samotnościach, automacie na radosne życie i karierze matki-Polki z Natalią Niemen rozmawia Agata Puścikowska.


Modlitwa św. Paulina z Noli
Autor modlitwy był biskupem Kampanii. Żył w IV wieku. Tuż po swoim nawróceniu powiedział: „Człowiek bez Chrystusa jest prochem i cieniem”. Zostawił po sobie wiele modlitw, między innymi tę, w której adoruje tajemnicę Krzyża


Wykonało się
autor: Leszek Śliwa

Peter Paul Rubens, „Śmierć na krzyżu”, olej na desce, 1619–1620, Muzeum Sztuk Pięknych, Antwerpia

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy