Nowy numer 5/2023 Archiwum

Jak uzyskać odpust zupełny za zmarłych?

W uroczystość Wszystkich Świętych i kilka kolejnych dni po tej uroczystości Kościół daje nam możliwość uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych. Jakie są warunki tego odpustu?

Możliwości są dwie: pierwsza dotyczy samej uroczystości i Dnia Zadusznego, druga natomiast, na nieco innych warunkach, całej oktawy uroczystości. Ale czym jest odpust? W jednym z tekstów na łamach "Gościa" ks. Tomasz Jaklewicz tłumaczy to tak:

Odpust jest, o ile wolno tak powiedzieć, pewną formą „promocji”, którą oferuje Kościół. To skojarzenie nie jest idealne, ale moim zdaniem oddaje istotę rzeczy. Katechizmowa definicja odpustu brzmi następująco: „Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy zgładzone już co do winy” (KKK 1471). Zyskuje go chrześcijanin za pośrednictwem Kościoła, spełniając określone warunki. 

W tym szczególnym czasie, jakim jest uroczystość Wszystkich Świętych i oktawa tego święta Kościół daje nam możliwość uzyskania i ofiarowania za zmarłych odpustu zupełnego.

Pierwsza droga:

  • 1. listopada od południa i przez cały dzień zaduszny nawiedzić kościół lub kaplicę publiczną. Taki odpust można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia.

Druga droga:

  • Codziennie od 1-8 listopada.
  • pobożnie nawiedzić cmentarz
  • odmówić, choćby w myślach modlitwę za zmarłych
  • wypełnić zwykłe warunki odpustu, czyli brak przywiązania do grzechu, stan łaski uświęcającej, przyjęta Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego (czyli w tych intencjach, w których modli się papież).

W samym dniu 2 listopada - przy zachowaniu tych samych warunków - również można uzyskać odpust za zmarłych związany z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniem w nich modlitwy "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga".

W tych szczególnych dniach zachęcamy do odwiedzenia naszego serwisu specjalnego: "WSPOMINAMY ZMARŁYCH" oraz zapraszamy do rozwiązaniu quizu: CZY ZNASZ ŚWIĘTYCH Z LITANII? 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze