Mamo i Tato! Jesteście najważniejszymi autorytetami dla swoich dzieci. Także w sprawach wiary! Dlatego dla dobra Waszych dzieci:
* Rozmawiajcie z dzieckiem o znaczeniu pierwszej spowiedzi i Komunii. Zapytajcie o to, co dowiedziało się na religii w szkole lub w kościele. Spróbujcie pogłębić temat, potwierdzić go swoim autorytetem.
* Regularny udział całej rodziny w niedzielnej Eucharystii jest najlepszą formą domowej katechezy.
* Nie zapomnijcie o wspólnej modlitwie. W dniach poprzedzających Pierwszą Komunię, proście razem z dziećmi o jej godne przeżycie. Ofiarujcie w tej intencji choć najprostszy pacierz.
* Pomóżcie dzieciom przy pierwszej spowiedzi. Wasza obecność, modlitwa, przykład pomogą pokonać opory czy lęki.
* Zróbcie wszystko, co możliwe, aby zneutralizować „konkurencję” prezentów. Można wręczyć je parę dni wcześniej lub później. Poproście krewnych, aby nie dawali prezentów zaraz po wyjściu z kościoła, zaproponujcie, by nie dawali dziecku pieniędzy. Można te sugestie zawrzeć w zaproszeniu.
* Zacznijcie i zakończcie dzień Pierwszej Komunii wspólną modlitwą.
* Podczas rodzinnego spotkania przy stole zadbajcie o krzyż i zapalenie komunijnej świecy. To jest przedłużenie świętowania w kościele. Nie zapomnijcie o modlitwie przed posiłkiem. Podawanie alkoholu byłoby ciężką krzywdą wyrządzoną dziecku.
* Zadbajcie o to, by dziecko komunijne czuło się bohaterem tego dnia.
* Zachęćcie dziecko do podzielenia się z innymi tym, co dostało (np. słodyczami).
* W rozmowach z dzieckiem ważne jest podkreślenie, że Pierwsza Komunia niczego nie kończy, ale zaczyna nowy etap przyjaźni z Jezusem. A o takim wielkim Przyjacielu trzeba pamiętać nie tylko od święta, ale na co dzień. Zwyczaj pierwszych piątków miesiąca pomaga dzieciom nauczyć się regularnego praktykowania.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się