Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zabijcie chrześcijan

Od dwóch miesięcy w Indiach brutalnie atakowani są chrześcijanie. Prześladowania ogarniają coraz nowe regiony. A media coraz rzadziej informują o atakach. Ten temat już spadł z czołówek światowych gazet i programów telewizyjnych.

To sprawa polityczna
John Hanford, odpowiedzialny w amerykańskim Departamencie Stanu za kwestie wolności religijnej, zwraca uwagę, że za falą antychrześcijańskich zamieszek stoi nacjonalistyczna Indyjska Partia Ludowa (Bharatiya Janata Party). Członkowie tego ugrupowania promują nacjonalistyczno-religijną ideologię zwaną hindutva. Definiuje ona narodową tożsamość w kategoriach przynależności religijnej. Partia systematycznie dąży do przekształcenia Indii w hinduistyczną teokrację. – Wzory czerpie z sąsiednich krajów: Pakistanu i Bangladeszu, gdzie religią państwową jest islam – zauważa ks. FranÇis Xavier D’Sa. Nawracający się na chrześcijaństwo dalitowie pochodzący z najuboższych warstw społecznych oraz promowanie równości wszystkich ludzi przez Kościół, sprzeciwiający się zniesionemu tylko w teorii systemowi kastowemu, stają się przeszkodą w realizacji tego planu.

Stąd też przypominanie o kolonialnej przeszłości i głoszenie, że Kościół chce narzucić obcą religię i kulturę w celu zniszczenia Indii. Ks. D’Sa podkreśla, że choć w przeszłości dyskryminująca mniejszości religijne polityka partii doprowadziła do tego, że w 1999 r. straciła ona władzę, to obecnie głoszone przez nią idee znajdują nowych wyznawców także wśród stanowych i federalnych władz. – Rząd przygląda się i nie podejmuje konkretnych działań, a chrześcijanie giną – mówi indyjski jezuita. Obserwatorzy podkreślają, że fala antychrześcijańskiej przemocy rozpoczęła się po krajowym zjeździe Partii Ludowej, którego celem było wypracowanie strategii przed wyborami do parlamentu, zaplanowanymi na marzec 2009 roku Oznacza to, że prześladowanie chrześcijan w Indiach potrwa jeszcze kilka miesięcy.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama