Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wigilia Paschalna i Niedziela Zmartwychwstania

Wigilia Paschalna jest początkiem świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Nie powinno się jej zaczynać, zanim nie zapadnie zmrok! To ma być Wielka Noc.

Wigilia Paschalna jest świętowaniem tajemnicy nowego życia, które przynosi zmartwychwstały Chrystus. Składa się z czterech części, z których każda odwołuje się do innego symbolu nowego życia – światła, słowa, wody i uczty.

Liturgia rozpoczyna się przed kościołem od poświęcenia ognia oraz paschału – świecy symbolizującej Zmartwychwstałego. Paschał zapalony od poświęconego ognia wnosi się procesyjnie do ciemnego kościoła. Celebrans śpiewa trzykrotnie: „Światło Chrystusa”, odpowiadamy: „Bogu niech będą dzięki”. Wierni odpalają świece od paschału. W starożytnym orędziu wielkanocnym, Exsultet (tzn. weselcie się), śpiewanym przez diakona lub kapłana, Kościół wychwala Boga za cud Wielkanocy. Liturgia słowa jest bardzo rozbudowana. Może się składać aż z dziewięciu czytań, które ukazują historię zbawienia od początku świata, przez wyjście narodu wybranego z Egiptu, aż do śmierci i zmartwychwstania Syna Bożego. Przed Ewangelią rozbrzmiewa uroczysty śpiew „Alleluja”.

Po homilii zaczyna się liturgia chrzcielna. Odśpiewana zostaje Litania do Wszystkich Świętych, następuje błogosławieństwo wody chrzcielnej, podczas którego paschał zanurza się w wodzie chrzcielnej. Z zapalonymi świecami wierni odnawiają przymierze z Bogiem, zawarte przez chrzest. Ostatnią częścią celebracji jest liturgia eucharystyczna, która kończy się uroczystą procesją rezurekcyjną. Kościół ogłasza całemu światu radosną wieść: Chrystus żyje, pokonał śmierć, naszą śmierć. Światło Zmartwychwstałego rozjaśnia mrok nocy. Polska tradycja zezwala na procesję w niedzielny poranek, co jest zwyczajem sztucznym, rozbijającym ciągłość celebracji.

Pamiętaj:
* Wigilia Paschalna należy już do Wielkanocy. Jest najważniejszą celebracją w całym roku. Weź w niej udział, przynieś świecę.
* Znakiem Zmartwychwstałego jest Paschał, w domowej liturgii może go przypominać ozdobna świeca.
* Śniadanie wielkanocne zacznij modlitwą: „Panie Jezu Chryste, zasiądź między nami, udziel nam radości Twego zmartwychwstania. Niech się okażemy Twoimi uczniami, a stół nasz niech będzie znakiem pojednania”.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy