Nowy numer 17/2024 Archiwum

Milczenie może zgubić nas wszystkich

Rozmowa Jacka Dziedziny z Man-Yan Ngiem

Jacek Dziedzina: Będzie wiosna w Chinach tego roku?
Man-Yan Ng: – Raczej nie.

Żadnej odwilży w systemie z okazji olimpiady?
– Sytuacja jest gorsza właśnie teraz. Reżim komunistyczny robi wszystko, żeby umocnić swoją władzę. Chińska Partia Komunistyczna chce mieć absolutną kontrolę nad wszystkimi dziedzinami życia: nad ekonomią, kulturą i życiem duchowym.

Jeśli dojdzie do jakichś zorganizowanych protestów, możliwa jest powtórka masakry z Tiananmen?
– Na placu Tiananmen 19 lat temu zabito ludzi przy otwartej kurtynie, cały świat to widział. A ludzie są zabijani każdego dnia. Różnica polega na tym, że dokonuje się to poza zasięgiem kamer.

Kto jest głównym obiektem prześladowań w Chinach?
– Na różnych etapach różnie to wyglądało. Od 1949 roku zabijano ludzi, którzy czegoś się dorobili w życiu, biznesmenów. Chodziło o przejęcie kontroli nad życiem ekonomicznym.

To już chyba nieaktualne? Dzisiaj Chiny są gospodarczym tygrysem.
– Od 1978 roku, kiedy opanowano już w pełni ekonomię, ludzie z pieniędzmi stali się nagle przyjaciółmi partii. Cały czas jednak trwa przejmowanie kontroli nad życiem duchowym i kulturalnym. Prześladowani są zarówno chrześcijanie, jak i buddyści. A od 1992 roku silny ruch religijny Falun Gong. Władzy nie podoba się ich przesłanie współczucia i tolerancji. W 1999 roku już blisko 100 milionów ludzi praktykowało Falun Gong. Partia musi mieć wpływ na to, w co ludzie wierzą. I zaczęły się masowe prześladowania. Zaangażowano całą państwową machinę: policję, tajne służby, sądy i media, żeby przeprowadzać okrutne egzekucje, które można nazwać tylko zbrodniami przeciwko ludzkości. Propaganda komunistyczna chce uczynić z ludzi posłuszną maszynkę.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jacek Dziedzina

Zastępca redaktora naczelnego

W „Gościu" od 2006 r. Studia z socjologii ukończył w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie. Laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka. Autor reportaży zagranicznych, m.in. z Wietnamu, Libanu, Syrii, Izraela, Kosowa, USA, Cypru, Turcji, Irlandii, Mołdawii, Białorusi i innych. Publikował w „Do Rzeczy", „Rzeczpospolitej" („Plus Minus") i portalu Onet.pl. Autor książek, m.in. „Mocowałem się z Bogiem” (wywiad rzeka z ks. Henrykiem Bolczykiem) i „Psycholog w konfesjonale” (wywiad rzeka z ks. Markiem Dziewieckim). Prowadzi również własną działalność wydawniczą. Interesuje się historią najnowszą, stosunkami międzynarodowymi, teologią, literaturą faktu, filmem i muzyką liturgiczną. Obszary specjalizacji: analizy dotyczące Bliskiego Wschodu, Bałkanów, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także wywiady i publicystyka poświęcone życiu Kościoła na świecie i nowej ewangelizacji.

Kontakt:
jacek.dziedzina@gosc.pl
Więcej artykułów Jacka Dziedziny