Nowy numer 43/2020 Archiwum

Co zrobić, aby otrzymać indeks… we Francji

Dwa rodzaje uczelni: uniwersytety i grandes écoles (szkoły wyższe).

Rekrutacja: drzwi uniwersytetu otwiera matura i… zdany egzamin wstępny na studia w Polsce! Nie ma już egzaminów we Francji, ale selekcja studentów dokonuje się w ciągu roku; w grandes écoles organizuje się jeszcze egzaminy konkursowe.

Dokumenty: świadectwo maturalne/dyplom z tłumaczeniem, dowód przyjęcia na studia w Polsce, zaświadczenie o znajomości języka, akt urodzenia z tłumaczeniem, list motywacyjny; można skorzystać z pomocy EduFrance (www.edufrance.fr) – agencji, która załatwia wszystkie formalności (odpłatnie).

Terminy: Większość uczelni przyjmuje aplikacje wiosną, dlatego warto już rok wcześniej zacząć planowanie studiów; każda uczelnia jest jednak autonomiczna w ustalaniu terminów.

Język: trzeba wykazać się przynajmniej certyfikatem DALF, w innym wypadku można spodziewać się egzaminu językowego na miejscu.

Koszty: studia na uczelniach państwowych są bezpłatne, ale należy wpłacić wpisowe (średnio ok. 550 euro); w grandes écoles natomiast można przygotować się na wysokie czesne: od 5–10 tys. euro za rok; w szkołach prywatnych to jeszcze większe sumy.

Stypendia: większość ważnych informacji można uzyskać na stronie www.ambafrance-pl.org

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama