Nowy numer 13/2024 Archiwum

Ciepły, uśmiechnięty, serdeczny - Ekumeniczna modlitwa

I Pielgrzymka Benedykta XVI w Polsce : Warszawa - Kościół Świętej Trójcy - 25 maja 2006 r., czwartek

W czwartkowy wieczór w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy na Benedykta XVI czekało kilkuset katolików i wiernych z siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Obok Benedykta XVI zasiedli bp Janusz Jagucki z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz kard. Józef Glemp, prymas Polski. Obecni byli zwierzchnicy Kościołów: Ewangelicko-Metodystycznego, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickiego Mariawitów, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, Ewangelicko-Reformowanego i Polskokatolickiego.

Po błogosławieństwie księgą Ewangelii Benedykt XVI rozpoczął po polsku przemówienie, które w części kontynuował bp Libera. Oklaskami przyjęto zachętę Benedykta XVI do wprowadzania słów w czyn. Papież przypomniał ważne wydarzenia ekumeniczne ostatnich lat. Zwrócił jednak uwagę na to, że jeszcze szerszym polem działalności ekumenicznej może być posługa charytatywna Kościołów. Drugim ważnym problemem, na który zwrócił uwagę, są małżeństwa osób o różnych wyznaniach.

O tym, jak trudne są to problemy przekonał się ks. Antoni Wita, który na co dzień spotyka się z nimi we własnej parafii św. Alojzego Orione: – Trzeba starać się pokonywać formalne progi, ale też bardzo intensywnie modlić się, żeby formalności zostały uproszczone. Bo Pan Bóg w swojej miłości jest prosty.
Dlatego ks. Wita podziela nadzieje, które Ojciec Święty wiąże z pracami nad ekumenicznym dokumentem, który będzie zawierał podstawy chrześcijańskiej nauki o małżeństwie i rodzinie. Określi on, na jakich zasadach będą zawierane małżeństwa międzywyznaniowe. Nad dokumentem pracuje Komisja Wspólna Rady Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej.

Kiedy na zakończenie śpiewano hymn „Boże, coś Polskę”, Papież otrzymał w darze od Polskiej Rady Ekumenicznej specjalnie dla niego napisaną ikonę Chrystusa trzymającego otwartą Księgę z tekstem św. Jana: „Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie”. Wspólnie z abp. Jeremiaszem Papież podniósł do góry ikonę i pobłogosławił nią zebranych.

Owacje i oklaski żegnały Ojca Świętego opuszczającego luterańską świątynię. Po spotkaniu jednak jeszcze przez dłuższy czas przedstawiciele Kościołów wspólnie rozmawiali i komentowali papieskie słowo.
– Ekumenizm to wymiana darów – podkreślał watykański kardynał Walter Kasper na konferencji prasowej poprzedzającej nabożeństwo w luterańskiej świątyni. – Po Soborze Watykańskim II od protestantów uczyliśmy się znaczenia Biblii. Oni od nas mogą uczyć się istoty sakramentów. Pod tym kątem Papież może przyczynić się do lepszego zrozumienia naszych Kościołów.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy