Nowy numer 29/2021 Archiwum

Adwent z cnotami

Umiarkowanie

Roztropność * Umiarkowanie * Sprawiedliwość * Męstwo

Adwent to czas gruntownych porządków: odkurzania sumienia, usuwania bałaganu z serca, ustawiania wszystkiego na właściwym miejscu. To czas, w którym robimy miejsce dla Boga. Jako pomoc w adwentowym porządkowaniu życia „Gość” proponuje przypomnienie nauki o czterech cnotach kardynalnych.

Człowiek cnotliwy to ktoś moralnie zdrowy. To ktoś, kto ma w zwyczaju czynić dobre rzeczy i uważa to za coś najbardziej normalnego na świecie. Tydzień temu pisaliśmy o cnocie roztropności – kierowniczce wszystkich moralnych sprawności. Dzisiaj otwieramy okienko z umiarkowaniem. Ta cnota koresponduje z przesłaniem adwentowego proroka Jana Chrzciciela. Ten Boży szaleniec, żyjący na pustyni, napomina: „Przygotujcie drogę Panu”.

Przypomina o pierwszeństwie ducha nad ciałem. W kontekście ogarniającej nas o tej porze roku gorączki kupowania przesłanie Jana Chrzciciela jest aktualnym ostrzeżeniem: nie dajmy się zwariować, nie składajmy siebie w ofierze bożkowi konsumpcji! Pierwszorzędnym lekiem przeciwko przedświątecznej chorobie hiperkonsumpcji jest cnota umiarkowania. Jeśli z nią wybierzesz się na zakupy, to zostanie Ci więcej w portfelu i… w sercu.

A może by zaprzyjaźnić się z tą cnotą? Warto.

UMIARKOWANIE

Sława? Jakie to nudne! :. - autor: Marcin Jakimowicz
Zwyciężała konkurs za konkursem, telewizyjną „Szansę na sukces”, festiwal debiutów w Opolu, zabiegało o nią Ich Troje, a ona... zaszyła się w czterech ścianach pokoju. Dlaczego? Młodziutka Viola Brzezińska mieszkała w Giżycku. Przez okna patrzyła na rozległy Niegocin.


Nie bądź osioł :. - autor: Franciszek Kucharczak
Nieumiarkowanie jest śmiertelnie niebezpieczne. Z powodu braku umiaru można umrzeć z głodu, jak się to przydarzyło pewnemu osiołkowi, któremu w żłoby dano. Bydlątko chciało mieć wszystko naraz, zarówno owies, jak i siano.


By żądz moc móc... opanować :. - autor: ks. Tomasz Jaklewicz
„I wespół w zespół, by żądz moc móc wzmóc” – to mógłby być hymn specjalistów potężnego przemysłu reklamowego. Im większa moc żądz, tym łatwiej stać się ich niewolnikiem. Cnota umiarkowania bierze w cugle pożądania. Uczy wolności. Warto pożądać tej cnoty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama