Nowy numer 09/2024 Archiwum

Zadzwoń na policję!

– Pytam dziecko: czy rodzice palą przy tobie papierosy? Spuszcza wzrok. Nie potrafi skłamać. A wysyłają cię po papierosy do sklepu? Na twarzy rodzica oburzenie.

A dziecko cichutko odpowiada: tak. Wyciągam wtedy kartkę z telefonem na policję, do straży pożarnej lub pogotowia. – Dzwoń – mówię – bo twoi rodzice popełniają przestępstwo!

Pytam rodziców, dlaczego palą przy dziecku? W najlepszym wypadku odpowiadają: to nie pani sprawa. Załamuję ręce, kiedy słyszę: nie wiedzieliśmy, że to szkodzi.

Jeżeli dziecko samo się skarży na domowych palaczy, proponuję specjalne zastrzyki dla rodziców. Wywołuje to na twarzy dziecka uśmiech i satysfakcję.

Wysyłanie dziecka do sklepu po papierosy to nadużycie władzy rodzicielskiej, wykorzystywanie emocjonalne! Przełamuje się jego naturalne psychologiczne opory. To prowadzi do współuzależnienia. Dziecko wykonując polecenie matki lub ojca, oczekuje pochwały i podświadomie akceptuje fakt palenia papierosów przez rodziców. Później nie ma oporów w sięgnięciu po pierwszego papierosa.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy