Nowy numer 49/2020 Archiwum

Remontuj z Unią

Remont zabytkowego kościoła, założenie instalacji przeciwwłamaniowej albo przeciwpożarowej, zakup sprzętu do lecznic prowadzonych przez zakony... – Unia Europejska może pokryć trzy czwarte tych wydatków. Ale uwaga! Formalności są żmudne i długotrwałe.

Od początku ubiegłego roku dofinansowanie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Roz-
woju Regionalnego (ZPORR) przyznano 1500 instytucjom i organizacjom pozarządowym. Zaledwie osiemnaście z nich to podmioty kościelne. A kwoty są niebagatelne: co najmniej kilkaset tysięcy złotych. Górnej granicy nie ma.

Do rozdzielenia w latach 2004–2006 jest ponad 4 mld euro. Kwotę podzielono na 16 województw. Każde dzieli własną część wśród najlepszych projektów złożonych w dwudziestu kategoriach. Kościoły i związki wyznaniowe mogą starać się o pieniądze ze ZPORR, w ramach rozwoju infrastruktury na terenach wiejskich i podlegających restrukturyzacji lub regionalnej i lokalnej infrastruktury ochrony zdrowia. Mogą też zgłaszać projekty dotyczące promocji regionu, budowy lub rozbudowy bazy kulturalnej oraz takie, które wprowadzają nowoczesne technologie komunikacyjne i teleinformatyczne do instytucji użyteczności publicznej.

Starających się o unijne pieniądze jest wielu. Do tej pory złożono wnioski na kwotę ponad dwa razy większą od przyznanej puli. A nowe wciąż napływają.

Sakralny, ale i turystyczny
Wrocławski Ostrów Tumski, wraz z mieszczącym się tam Pałacem Biskupów, to unikatowa w kraju historyczna wizytówka miasta. Niemal każda budowla na Ostrowie to zabytek, więc nikogo nie dziwią niespożyte potrzeby finansowe, niezbędne do ich renowacji i utrzymania. Wśród zaakceptowanych sześciu wniosków z województwa dolnośląskiego na dofinansowanie ze ZPORR znalazł się właśnie Pałac Biskupów wraz otoczeniem na Ostrowie Tumskim (otrzymał 3,5 mln zł). – Procedura jest bardzo wymagająca – mówi ks. Stanisław Krzemień z Wydziału Finansowo-Gospodarczego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej. – Trzeba poświęcić wiele czasu, zaangażować cały sztab ludzi, przedstawić szczegółowe kosztorysy, dokładną dokumentację. Dopiero wtedy jest szansa na przebrnięcie przez wszystkie etapy weryfikacji.

Oprócz Wrocławia, spore fundusze powędrują do opactwa Cystersów w Krzeszowie – swoistego centrum rekolekcyjnego diecezji legnickiej. Szacowany całkowity koszt renowacji przekracza 13 mln zł. Z funduszy unijnych placówka otrzyma 9,6 mln zł. Milionowe dotacje na remonty dostały też sakralne zabytki w Poznaniu: barokowa Fara i kościół Franciszkanów. – To nie są środki na zabytki ani na proste remonty – zaznaczają urzędnicy w poznańskim urzędzie marszałkowskim. – Projekty muszą mieć podtekst gospodarczy: przyczyniać się do rozwoju turystyki w regionie.

Ale pieniądze płyną nie tylko do wielkich, zabytkowych kościołów. Jedynym w województwie śląskim, który starał się o unijną dotację i ją dostał, jest 700-letni murowany kościół św. Wojciecha w Łanach Wielkich. Za ponad 2 mln zł w ciągu dwóch lat będzie można odnowić w nim trzy ołtarze, polichromię, wyremontować chór i organy, odnowić ławki, zmienić posadzkę, wyłożyć plac na zewnątrz płytkami i postawić nowe ogrodzenie. Takiego remontu nie byliby w stanie zrobić sami mieszkańcy Łan, których jest tylko 1300.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama