Nowy numer 3/2021 Archiwum

Trzy domy kardynała

Goethe napisał, że aby zrozumieć poetę, należy odwiedzić jego strony rodzinne. Benedykt XVI pochodzi z Bawarii. Tam są jego korzenie. Nigdy nie byłem w Bawarii, nikogo tam nie znam.

Jedziemy jeszcze na uniwersytet, gdzie przez ponad osiem lat pracował obecny Papież jako prorektor oraz kierownik katedry dogmatyki na Wydziale Filozoficzno-Teologicznym. Funkcjonalne, nowocześnie zaprojektowane budynki kompleksu uniwersyteckiego ciągną się na rozległej przestrzeni. Nigdzie jednak nie widać śladu upamiętnienia najbardziej znanego wykładowcy, nawet w księgarni akademickiej nie wystawiono żadnej z jego książek.

Przed wejściem na wydział spotykamy dr. Knuta Wenzla, pracującego w dawnej katedrze Ratzingera. Mówi, że ten wybór, którym się niezwykle uradował, jest zobowiązaniem, aby kontynuować dorobek naukowy Benedykta XVI. Nie ma wprawdzie na uczelni plakatów, ale stosowna informacja została już umieszczona na stronach internetowych uniwersytetu. – W przyszłości – dodaje – być może będzie on nosił imię Benedykta XVI albo kard. Ratzingera. Na razie jednak nikt tutaj nawet nie pamięta, gdzie Ratzinger urzędował, co uniemożliwia nam sfotografowanie jego gabinetu.

Dom duchowy
W sobotę wyruszamy na południe Bawarii, gdzie niedaleko granicy z Austrią znajduje się najważniejsze sanktuarium tego regionu – serce Bawarii, jak mówią sami Bawarczycy – Altötting. Wielką czcią jest tam otaczana nieduża gotycka figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, czczona jako Die Schwarze Muttergottes (Czarna Madonna) z Altötting. Wielokrotnie pielgrzymował do tego miejsca także mały Ratzinger, a później, jako metropolita Monachium, zawierzył opiece Matki Boskiej całą Bawarię.

Po drodze mijamy grupy pielgrzymów, które poboczami dróg podążają w stronę sanktuarium. Mamy szczęście, gdyż właśnie w sobotę 23 kwietnia przybywa do Altötting tradycyjna pielgrzymka młodzieżowa z Pasawy (Passau). Pieszo, ale także autobusami, podąża do sanktuarium kilka tysięcy pielgrzymów.

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama