Nowy numer 17/2024 Archiwum

Cisza, która leczy

Czego najbardziej potrzeba osobie zapracowanej? Najpierw oderwania się od tego, co jest źródłem zabiegania. A potem spojrzenia w swoje wnętrze.

Ona była inna
Gdy już klasztorny gość nacieszy się kontaktem z naturą i kulturą, trzeba, by popatrzył w swoje wnętrze. Zresztą ten, kto trochę odetchnie, sam często prosi o rozmowę z księdzem. – Każdej formie wypoczynku, którą proponuje nasz ośrodek, towarzyszą elementy duchowe – podkreśla ks. Tomasz Lis.

– Podczas turnusu terapeutycznego jest czas na modlitwę, Mszę świętą, i inne elementy życia religijnego, ale każdy korzysta z nich według swojego uznania. W ośrodku znajduje się wewnętrzna kaplica, gdzie każdy i o każdej porze może przyjść na osobistą modlitwę. Ja też jestem do dyspozycji każdego, kto tutaj przyjeżdża. Natomiast rekolekcje, które proponujemy, mają zawsze swój rytm dnia, swoją specyfikę, dostosowaną do założeń danej formy.

Nazwa SpeS jest skrótem od łacińskiego „Salus per Silentium”, co znaczy „zdrowie przez ciszę”. – Ta cisza najpierw przeszkadza – uśmiecha się ks. Tomasz. – Dopiero potem zaczyna leczyć. O efektach mogą zaświadczyć sami goście. I to oni są najbardziej skuteczną reklamą Pustelni. – Kilka tygodni po pierwszym turnusie dla pracoholików, przyjechało do nas kilka osób – opowiada kapelan.

– Dotarli tu, bo jak sami stwierdzili, ich koleżanka „przyjechała z waszego lasu odmieniona”. Potem w rozmowie mówili: „Zaintrygowało nas to, że inaczej funkcjonowała, wydawała się młodsza, radośniejsza. Tego, proszę księdza, nie da się opisać, ale była inna”. Oni też spróbowali naszej ciszy i teraz zapowiadają się na okres po świętach wielkanocnych. Napisali: „Przyjedziemy, by u Was pobyć, to wystarczy”.
« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego