Nowy numer 43/2020 Archiwum

„Pielgrzym w PRL” – specjalny dodatek do „Gościa Niedzielnego”

Specjalny dodatek, poświęcony pielgrzymkom organizowanym w okresie PRL-u, dołączony jest do najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego”. To kolejny zeszyt z cyklu: „Przez Morze Czerwone. Kościół w Polsce pod rządami komunistów”, przygotowywanego we współpracy z Instytutem Instytut Pamięci Narodowej.

Znajdują się w nim m.in. zdjęcia z milicyjnej kontroli samochodu prymasa Stefana Wyszyńskiego, wyjeżdżającego na Jasną Górę w październiku 1966 r. Są także teksty, poświęcone pielgrzymkom hippisów i antypielgrzymkowym działaniom specjalnej esbeckiej Grupy D - tej samej, której oficerowie zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę.

„W tym czasie (w PRL-u – przyp KAI) pielgrzymki stanowiły nie tylko wyraz indywidualnej pobożności, ale też publiczną demonstrację wiary w kraju rządzonym przez komunistów. Dla władz miały one charakter ‘demonstracji politycznych poprzez skupienie wielkich mas ludzi wierzących, jak i w drodze bezpośrednich wypowiedzi z ambon’.

Starały się wic ograniczy ruch pielgrzymkowy do minimum, stosując różnorakie metody przeciwdziałania. Można zauważyć, że choć pielgrzymka wiąże się nierozerwalnie z trudem, to w okresie komunistycznym pątnicy musieli pokonać wiele nieprzewidzianych i sztucznych trudności stwarzanych przez wadze” - napisał współredaktor dodatku Adam Dziurok.

W najbliższych miesiącach ukażą się jeszcze 3 numery historycznego dodatku do „Gościa Niedzielnego”, poświęcone kolejno: budownictwu sakralnemu, życiu codziennemu katolika w PRL oraz pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski w świetle akt SB.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama