Nowy numer 43/2020 Archiwum

W najnowszym “Gościu Niedzielnym” płyta CD o nowym polskim błogosławionym

Do najnowszego "Gościa Niedzielnego" dołączona została płyta CD poświęcona nowemu polskiemu błogosławionemu o. Stanisławowi Papczyńskiemu.

Słuchowisko, w którym o swoim założycielu opowiadają księża marianie, a czciciele wspominają łaski wymodlone za wstawiennictwem błogosławionego, przygotowała dziennikarka Radia Watykańskiego Beata Zajączkowska. Beatyfikacja o. Papczyńskiego odbędzie się 16 września w Licheniu.

Historia o. Papczyńskiego nie pasuje do łzawych, cukierkowych żywotów świętych. Nauka mu nie szła, wyleciał nawet ze szkoły, a później został cenionym nauczycielem. Chciał zreformować swój zakon, ale bracia okrzyknęli go wichrzycielem, a nawet wsadzili do więzienia.

Zasłynął jednak jako spowiednik. U kratek klękali biskupi i senatorowie, a nawet Jan III Sobieski, któremu Papczyński miał przepowiedzieć zwycięstwo pod Wiedniem. 11 listopada 1673 r. w Chojnacie w czasie homilii proroczo zapowiedział też zwycięstwo hetmana Sobieskiego pod Chocimiem.

Założyciel marianów był mistykiem. Miał częste wizje czyśćca. Były tak przerażające, że w regule nowego zgromadzenia zaznaczono konieczność modlitwy za dusze. Kiedyś w czasie posiłku „wpadł w ekstazę i pozostawał nieruchomy z oczyma wzniesionymi”. Zapadła cisza jak makiem zasiał. Po chwili o. Stanisław wstał z miejsca i wyszedł, wołając jedynie: „Bracia, módlcie się za zmarłych!”. Sam na trzy dni zamknął się w celi.

Tygodnik z płytą CD - 3,50 zł.

O "Gościa" pytaj w kiosku i parafii

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama