Nowy numer 13/2024 Archiwum

Narządy w podarunku

Chcesz, żeby po śmierci twoje narządy mogły przedłużyć życie innego człowieka? Jeśli tak, podpisz deklarację, którą dołączyliśmy do GN i noś ją ze sobą w portfelu.

Ostatniego dnia września tego roku na przeszczep narządów czekało w Polsce 1876 chorych. Niestety, część z nich nie doczeka się i umrze. Według danych centrum Poltransplant, 30 września br. 1391 ludzi czekało na nową nerkę, 21 na płuco, a 242 na serce. Tymczasem w zeszłym roku udało się przeszczepić od zmarłych dawców tylko 1077 narządów. Lekarze pobrali je od 420 zmarłych.

Serce nie do piachu
Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy żyją z przeszczepionymi sercami. Mówili, że dawca podarował im dodatkowe kilkanaście lat życia. Dzięki niemu wielu doczekało chwili, gdy przyszły na świat ich wnuki. Choć biorą leki, które obniżają odporność, często wracają do sprawności fizycznej, uprawiają sport. Prof. Marian Zembala z Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, wskazując nam swoich pacjentów po przeszczepie serca, mówił z emocją w głosie: – To serce żyje. A tak byłoby w piasku!

Polskie prawo zabrania pobierać organy tylko od zmarłych, którzy za życia zastrzegli, że tego nie chcą, w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. Jednak w praktyce lekarze pytają o zgodę rodzinę. Jeśli będziesz nosił w portfelu kartonik ze zgodą na przeszczep, w razie twojej śmierci ta procedura zostanie przeprowadzona szybciej. Świadomość, że taka była twoja wola, będzie też ważna dla twojej rodziny.

Papież za przeszczepem
Niektórzy sądzą, że Kościół jest przeciw przeszczepom. To nieprawda. Jan Paweł II mówił, że „zaoferowanie za darmo części własnego ciała” innemu człowiekowi to szlachetny gest i prawdziwy akt miłości. Potępił jednak handel narządami. Dodał, że tylko dawca albo jego krewni mają prawo do decyzji: zgodzić się na pobranie narządów, czy też odmówić.

Przekazanie narządów powinno być więc naszym świadomym darem. Z tego powodu GN był pierwszym pismem w Polsce, które dołączyło do wydania kartonik ze zgodą na pobranie narządów po śmierci. Po raz pierwszy zaproponowaliśmy czytelnikom wypełnienie tej deklaracji przed niespełna 7 laty. Dziś tę propozycję powtarzamy.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy