Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

"Nie" dla rosyjskich uciekinierów

Polacy mówią jednym głosem z rządem - nie chcemy otwierać granic dla dezerterów z Rosji. Blisko 70 proc. Polaków akceptuje decyzje rządu, który nie wpuszcza do kraju obywateli Federacji Rosyjskiej - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

W sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", zapytano, czy Polska powinna przyjmować Rosjan, którzy nie chcą walczyć z Ukrainą i uciekają z kraju przed mobilizacją.

Przeczytaj:  Abp Szewczuk: Rosja używa gwałtu jako broni

43,8 proc. badanych odpowiedziało, że zdecydowanie nie, a 23,9 proc. uważa, że raczej nie. 13,9 proc. ankietowanych uważa, że zdecydowanie tak, a 11,2 proc. - raczej tak. 7,2 nie ma zdania w tej sprawie.

"Blisko 70 proc. Polaków akceptuje decyzje rządu, który nie wpuszcza do kraju obywateli Federacji Rosyjskiej, a po ogłoszeniu mobilizacji w Rosji nie poluzował zakazów wjazdowych" - podsumowuje wyniki sondażu "Rzeczpospolita".

Zaznacza, że najwięcej, bo 79 proc., tak myślących respondentów to wyborcy PiS, a 30 proc. - opozycji.

Aktualizujemy na bieżąco: Relacja z wojny na Ukrainie

Ponadto gazeta zaznacza, że w ciągu trzech tygodni od ogłoszenia w Rosji mobilizacji dla rezerwistów do Polski wjechało blisko 7,5 tys. rosyjskich obywateli, głównie dlatego, że mieli zezwolenie na pobyt na terytorium UE lub wizę.

"Ucieczki z Rosji to nie tylko efekt ostatniej mobilizacji" - dodaje "Rz".

Gazeta pisze również, że według Europejskiej Agencji Granicznej Frontex przez lądowe granice z Unią (Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Finlandię i Norwegię) wyjechało od rosyjskiej agresji na Ukrainę blisko 1,4 mln Rosjan, w tym definitywnie opuściło kraj 37 257 osób. Ponad tysiąc z nich złożyło w Polsce wnioski o azyl.

Sondaż IBRIS dla "Rz" przeprowadzono metodą CATI 7-8 października br. na 1100-osobowej grupie respondentów.

Przeczytaj:  Polscy lekarze w Charkowie: cierpień i traum, z którymi się spotykaliśmy, nie można opisać

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama