Nowy numer 32/2022 Archiwum

Nowe podatki prorodzinne

Sytuacja materialna polskich rodzin może się zdecydowanie poprawić dzięki nowemu systemowi podatkowemu. „Gość Niedzielny” jako pierwszy prezentuje założenia nowej koncepcji podatków prorodzinnych.

Główne założenia tej zmiany to zwiększenie kwoty ulgi na każde kolejne dziecko oraz zezwolenie, by odliczenia były możliwe już w trakcie roku podatkowego. W przypadku ich niewykorzystania w danym roku, można będzie to zrobić w następnych latach.

Większe odliczanie
Propozycję zmian ustawy o podatku dochodowym przygotowali dla Fundacji Narodowego Dnia Życia eksperci Centrum Myśli Jana Pawła II, Centrum im. Adama Smitha oraz Fundacji Republikańskiej. Idea zmian polega na tym, aby pieniądze wypracowane w rodzinie w jak największym stopniu pozostawały do jej dyspozycji, a nie były odbierane przez państwo w formie podatku. – Wychodząc od zasady równości i sprawiedliwości podatkowej, projekt zakłada uwzględnienie w większym niż dotychczas stopniu kosztów utrzymania dzieci w systemie podatkowym. Takie rozwiązania są w wielu krajach Unii Europejskiej – tłumaczy nam Jacek Sapa, prezes Fundacji Narodowy Dzień Życia.

Obowiązująca obecnie ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia wielkość ulgi podatkowej od liczby dzieci w rodzinie. Od 2007 r. mamy ulgę prorodzinną, w której ramach rodzic może odpisać od podatku dochodowego 1112,04 zł na każde dziecko. Autorzy projektu uznali, że jest to zbyt mała kwota i postanowili ją zwiększyć. Wprowadzili przelicznik, w którym wielkość odliczenia rośnie wraz z liczbą dzieci. I tak na pierwsze dziecko odliczymy 1112,04 zł, na drugie 1668,06 zł. Aby uzmysłowić sobie skalę zmiany, warto porównać wielkość ulgi obecnie i gdyby propozycja weszła w życie. Teraz rodzina z trójką dzieci z tytułu ulgi prorodzinnej może odliczyć od podatku kwotę 3336,12. Gdyby nowe zasady weszły w życie to rodzina wychowująca troje dzieci mogłaby odliczyć 5004,18 złotych. W kieszeni zostałoby im ponad 1668 złotych rocznie. Rodzina z czwórką dzieci byłaby bogatsza o 3336 złotych. Oczywiście warunkiem jest osiągnięcie przez rodzinę dochodów, od których ściągany jest podatek tej wysokości.

Małe odliczanie co miesiąc
Według dotychczasowego systemu, odliczenie ulgi na dzieci odbywa się raz, przy okazji
rozliczenia rocznego. Jeśli państwo ściągnęło od rodziny większą sumę podatku niż obliczona po skorzystaniu z ulg, rodzina może jednorazowo otrzymać zwrot nadpłaty. Nowelizacja ustawy wprowadza bardzo korzystną możliwość uwzględniania odliczenia już na etapie comiesięcznych zaliczek płaconych w trakcie roku. To niezwykle ważne rozwiązanie, bowiem może istotnie zwiększyć nasze dochody w skali miesiąca.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama