Nowy numer 32/2020 Archiwum

E-ocena dla fachowca

Zaroiło się w internecie od portali, na których ludzie oceniają jakość usług fachowców. Niektórzy fachowcy się cieszą, inni są wściekli.

Zdarza się, że dyrektor prywatnej kliniki zaczyna teraz dzień od wejścia do internetu na portale znanylekarz.pl,/a> albo rankinglekarzy.pl. Sprawdza, jakie wpisy na temat zatrudnianych przez niego lekarzy dodali internauci. Jeśli przeważają negatywne, lekarz trafia na dywanik i musi się gęsto tłumaczyć.
Oceniani są nie tylko lekarze. W internecie można już dzisiaj znaleźć portale, w których klienci oceniają jakość usług hydraulików, budowlańców, instruktorów nauki jazdy, grafików komputerowych, kosmetyczek... Dotyczy to większości zawodów. Całkiem nowym zjawiskiem jest pojawienie się portali, za pomocą których internauci oceniają przedstawicieli zawodów kompletnie nieprzyzwyczajonych do bycia ocenianymi przez klientów. Chodzi o adwokatów, radców prawnych, notariuszy i komorników.

Dręczyciel, nie człowiek
Pewną panią mecenas z Warszawy internauci z portalu skutecznyadwokat.pl nazywają „Pchełką”. „Bardzo obrotna babka, dobrze doradzi i dobrze poprowadzi sprawę w sądzie, na etapie prokuratury różnie. Prokuratorzy ją lubią, ale żartują, że jak klient wziął pchełkę, tzn. winny” – napisał „as76”. Inny internauta mu wtóruje: „świetna babka kojarzy wszystko, rozprasza osoby źle zeznające sprytnymi pytaniami i minami, których sędzia nie widzi”. „Polecam ją dla tych, co porządnie narozrabiali” – dodaje ktoś inny.

Klienci polecają konkretnych adwokatów do spraw spadkowych albo karnych. W niektórych portalach mogą im przydzielać punkty za zaangażowanie, dotrzymanie terminów, cenę usług, kompetencje. Czasem oceny tego samego prawnika są bardzo rozbieżne. Komornika z Katowic internauta „Borek” ocenia: „co za gość, idealnie wpasował się na stołek komornika, ale sam się przekonałem, że ten zawód jest potrzebny jak każdy inny, udało mi się odzyskać chociaż część kasy, a bez jego pomocy raczej nie miałbym na to szansy”. Obok widnieje odmienna ocena „Zofii”: „nie człowiek, tylko dręczyciel, nie rozumie, że jak by trochę poczekał, to dostałby więcej”. Na portalu e-prawnik „iro6” ocenia z entuzjazmem uczciwość, kompetencje i cennik pewnej pani mecenas z Warszawy, ale tuż obok „karolusia24” zaprzecza: „Brak jakichkolwiek kompetencji!! Fatalna prezęcja!!” [pisownia oryginalna].

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama