Nowy numer 17/2024 Archiwum

Warunek naszego istnienia

O wartościach w polityce Jeśli nie będziemy potrafili oprzeć Polski i Europy na wartościach, jakie proponuje chrześcijaństwo, upadek naszej cywilizacji będzie tylko kwestią czasu

Cywilizacja europejska, której jesteśmy częścią, zbudowana jest na trzech filarach. Są nimi filozofia grecka, prawo rzymskie i chrześcijaństwo. Tylko opierając się na tych fundamentach, jesteśmy w stanie zapewnić jej rozwój i uchronić przed upadkiem. W przeciwnym razie, prędzej czy później, nadejdzie jej kres, tak jak w przeszłości upadały cywilizacje starożytnego Egiptu, Grecji czy Imperium Rzymskie.

Wszyscy podważający rolę chrześcijaństwa podcinają korzenie, z których wyrastamy. Jeśli nie będziemy potrafili oprzeć Polski i Europy na wartościach, jakie proponuje chrześcijaństwo, upadek naszej cywilizacji będzie tylko kwestią czasu. Jest więc chrześcijaństwo dziś z jednej strony filarem naszej cywilizacyjnej tożsamości, z drugiej zaś odpowiedzią na zagrożenia, jakie niosą zarówno neopogański nihilizm, jak i ekspansywnie wdzierający się fundamentalistyczny islam.

O szacunek dla krzyża i życia
Wyzwaniem współczesności jest roztropna troska ludzi działających w przestrzeni publicznej, zwłaszcza politycznej, o to, aby fundament naszej cywilizacji nie został naruszony. Podstawą odczytywania znaków czasu, w jakim przyszło nam żyć, powinna być wartość ludzkiego życia, jego poszanowanie, troska o chorych i cierpiących, a nie modna i kusząca oferta cywilizacji śmierci, gdzie ludzkim życiem manipuluje się zgodnie z własnymi zachciankami i potrzebami, promując aborcję z jednej strony, a domagając się in vitro z drugiej, czy szukając sposobów przedłużania za wszelką cenę „młodości”, a skazując na śmierć przez tzw. eutanazję niepotrzebnych. Ugrupowania polityczne, które nie potrafią (przynajmniej w głównym nurcie) odnaleźć właściwej odpowiedzi na te pytania, stają się takim samym zagrożeniem dla naszej cywilizacji jak postmoderniści, którzy jawnie dziś ją zwalczają.

Obecnie neguje się obecność krzyża w przestrzeni publicznej. Wśród obrazów Jana Matejki jest dzieło „Zaprowadzanie chrześcijaństwa w Polsce”, otwierające cykl „Dzieje cywilizacji w Polsce”. Ten obraz jest eksponowany na Zamku Królewskim w Warszawie. W centralnym miejscu płótna widnieje postać księcia Mieszka I, wspartego lewą ręką o potężny krzyż, a lewą nogą depczącego pogańskiego bożka. Obrona krzyża jest obroną naszej narodowej tożsamości. Obecność zaś krzyża determinuje działania, które polegają na obronie życia.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy