Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Wojna na Ukrainie może zwiększyć o 70 milionów liczbę głodujących ludzi

Wojna na Ukrainie może zwiększyć o 70 milionów liczbę ludzi na świecie, którzy są w stanie ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego - napisał sekretarz stanu USA Anthony Blinken w oświadczeniu z okazji Światowego Dnia Żywności, które zamieszczone zostało na stronie Departamentu Stanu USA.

"Na początku 2022 roku ponad 190 milionów ludzi znalazło się w warunkach ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego. Wojna na Ukrainie może dodać kolejne 70 milionów ludzi. Miliony stają w obliczu głodu i niedożywienia" - napisał Blinken.

Podkreślił, że łączny wpływ globalnej pandemii, rosnąca presja kryzysu klimatycznego, wysokie ceny energii i nawozów oraz konflikty zbrojne, "w tym brutalna wojna agresji Rosji na Ukrainę", zakłóciły łańcuchy produkcji oraz dostaw i doprowadziły do gwałtownego spadku dostaw żywności, zwłaszcza dla najbardziej wrażliwych grup ludności.

"Konflikty napędzają głód bez sumienia, ponieważ przemoc uniemożliwia dotarcie żywności do najbardziej potrzebujących. Zakłócenia pandemiczne w łańcuchach dostaw zdestabilizowały systemy żywnościowe. Wysokie ceny i problemy z dostępnością zmniejszają zużycie nawozów. Od susz w Rogu Afryki po powodzie w Pakistanie widzimy również, jak zmiany klimatyczne stanowią poważne zagrożenie dla naszych dostaw żywności. Niektóre części Somalii są zagrożone głodem po raz drugi w ciągu nieco ponad dekady" - oświadczył Blinken. 

Aktualizujemy na bieżąco: Nasza relacja z wojny na Ukrainie

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama