Nowy numer 43/2019 Archiwum

Federa i dolary

Kto finansuje działania polskich grup, walczących o tak zwane prawa reprodukcyjne i seksualne kobiet? Jaka jest skala tych operacji?

Pfizer i lekarze
W roku 2004 r., oprócz 49 tys. dolarów od IPPF (suma ujęta powyżej), TRR dostało również 43 tys. dolarów z fundacji potentata farmaceutycznego, producenta środków antykoncepcyjnych – Pfizer Foundation. Grant został przyznany „na szkolenie młodych lekarzy w celu poprawy jakości zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego” („To improve the quality of sexual and reproductive health care by training young physicians”), jak głosi opis grantu w sprawozdaniu finansowym Pfizer Foundation. Kolejna amerykańska organizacja walcząca m.in. o prawo do bezpiecznej aborcji International Women’s Health Coalition (IWHC) z Nowego Jorku również przetransferowała fundusze do Polski.

Jak pokazuje jej zeznanie podatkowe z 2006/07 r., przyznała ona 146 492 dolary (od 2000 do 2006 r.) organizacji ASTRA (Central and Eastern European Women’s Network for Sexual and Reproductive Rights – Środkowo- i Wschodnioeuropejska Sieć Kobiet na rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych). Z opisu celu tego grantu można wywnioskować, że przynajmniej 43 tys. zostały w roku 2006 zapisane na Federację.

Dla wyjaśniania: ASTRA to europejska sieć organizacji pozarządowych, zajmujących się prawami seksualnymi i reprodukcyjnymi, której współzałożycielem była Wanda Nowicka. Dokumenty podatkowe wskazują, że IWHC refundowała również jej wydatki związane z podróżami na trzy konferencje ONZ: w sumie 6 tys. dolarów (od 1998 r.). Dla pokazania, że aborcja jest poważnym celem IWHC, należy dodać, że – według jej zeznania podatkowego – finansowała ona również International Consortium on Medical Abortion (Międzynarodowe Konsorcjum ds. Aborcji Medycznej), w którym udzielała się Nowicka.

Fundacja Forda
Kolejnym źródłem funduszy była Population Action International (Międzynarodowa Akcja Ludnościowa) z Waszyngtonu, zajmująca się m.in. dostępem do antykoncepcji na całym świecie, współpracująca zresztą z IPPF. Federacja, zapisana w zeznaniu podatkowym jako prawny pełnomocnik ASTRY, otrzymała według takich zeznań w 2007 r. 31 700 dolarów, a w 2006 – 40 tys. dolarów. Federacja otrzymała również w 2006 r. grant w wysokości 1260 dolarów z Tides Foundation z San Francisco, jak wynika z zeznania podatkowego tej fundacji. Finansowała ona również PPFA, gdyż jej pole działania dotyczy m.in. tzw. zdrowia reprodukcyjnego.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama