Nowy numer 17/2024 Archiwum

20 pytań o grypę

Grypa przychodzi co roku. Taka czy inna. Nie ma co histeryzować, tylko zachować zdrowy rozsądek. A że rozsądek potrzebuje informacji, przedstawiamy krótkie vademecum grypy.

1. Co to jest grypa?
To choroba układu oddechowego. Wywołują ją wirusy.

2. Jak przenoszą się wirusy grypy?
Drogą kropelkową, czyli głównie przez kichanie i kaszel. Można się zarazić także przez dotykanie zakażonych przedmiotów, choć wirusy nie są w stanie przetrwać na nich zbyt długo.

3. Jakie są objawy grypy?
Grypa atakuje nagle. Występują wysoka gorączka (38–40 stopni C), suchy kaszel, ból gardła i głowy, uczucie łamania w kościach, zmęczenia, brak apetytu, a dopiero później katar. Nie zawsze pojawiają się wszystkie wspomniane objawy.

4. Czym się różni zwykłe przeziębienie od grypy?
Przeziębienie rozwija się wolniej niż grypa. Rzadko towarzyszy mu gorączka powyżej 37,8 stopnia. Bóle głowy, mięśni i stawów nie są tak silne. Sporadycznie występują suchy kaszel i ogólne wyczerpanie. W przeciwieństwie do grypy, przeziębienie często wiąże się z katarem i chrypką.

5. Kiedy trzeba iść do lekarza?
Kiedy objawy są ostre albo nie są ostre, ale trwają dłużej niż tydzień. Osoby starsze, chorzy na cukrzycę oraz na choroby płuc, serca lub nerek powinni zgłosić się do lekarza, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy.

6. Jak długo chory na grypę może zarazić otoczenie?
Chory zaraża, zanim jeszcze pojawią się u niego objawy choroby. Trwa to do 3–5 dni po ustąpieniu objawów.

7. Jak nie zarazić innych?
Zasłaniaj usta i nos, gdy kichasz albo kaszlesz. Nie narażaj innych na kontakt z twoją chusteczką do nosa. Często myj ręce.

8. Jak nie dać się zarazić?
Zachowaj dystans wobec osoby chorej – na tyle duży, żeby nie znaleźć się w „polu rażenia”, kiedy zakręci jej się w nosie. Często myj ręce.

9. Czym leczy się grypę?
Jej objawy zwykle same ustępują. Stosowane leki (które noszą czasem nazwy kojarzące się z grypą, np. gripex czy maxgrip) najczęściej nie leczą grypy, a jedynie łagodzą jej objawy, czyli działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Ale są też leki typowo antywirusowe (tamiflu, relenza).

10. Czy w przypadku grypy trzeba leżeć w łóżku?
Tak. A w każdym razie tak byłoby lepiej.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy